– Më fal, linja numër 1 ishte kjo se nuk e pashë?

– Ku do vesh o çupë?

– Të takoj Edën.

* Heshtje *

– Po ku do ndalosh o çupë?

– Po  unë di që më duhet linja nr 1. Do ndaloj te 11 Janari.

– Ca thotë kjo 11 Janari o Berti?

Berti: 11 Janari???

– Aa te Juvenilja. Ajde moj yp edhe thoj që doje Kristalin.

– Doja linjën nr 1.

Kjo më kujtoi atë barcoletën kur kam qenë fëmijë:

“Futet kali në furrë të bukës.

– Përshëndetje, një bukë doja!

– Bukë të bardhë apo të zezë?

– E s’ka gjë, se me biçikletë jam.”

Nuk di a ishte shumë popullore si barcoletë por që për mua ishte kulmi i absurditetit dhe sot e kësaj dite më qeshet shumë me të. Si kali si faturino o kërkojnë o japin detaje personale që s’i hyjnë në punë askujt. E unë, që e di që para se të marr përgjigjen që dua duhet patjetër të kaloj në ndonjë detaj të tillë, jap “ takimin me Edën” që as do e takoj fare; po me këtë rast zbavis veten.

Mirëpo për zbavitje apo për kulturë të thellë pune, këto janë detajet që devijojnë bisedën e vonojnë transaksionin, dhe që na bëjnë ne në fund të ditës të shfryjmë frazën aq jo origjinale po që të gjithë e marrim personale sikur e kemi shpikur vetë:

S’bohet mo ky ven.
S’bahet ky ven’.

Z’bëet ky vend ‘gjo mua.

S’beet qy vend e.

E pastaj janë të gjithë vonë, medoemos.

Vonë autobusat që kur i sheh që larg janë një llamarinë madhe e shpejtë e xhindosur me sytë ndezur. Ti futesh me shkathtësi dhe një zonjë  – gjithashtu vonë – të rrëzohet në këmbë që ti s’di të qeshësh a të qash, po s’ka kohë kështu që e ndihmon vrap. “Ore pusht! Po si s’të vjen rëndë një herë, jemi me tension!”

Vonë ata burrat në makina të vogla me lloj lloj sendesh mbrapa ose me bagazh të hapur me një karrige që varet gjoja e lidhur me fije plastike.  Disa prej tyre kanë plaka me shami të bardhë në vend të parë, pa rrip sigurimi asnjëri. Ndaj për këtë arsye e shumë të tjera, ia lejojnë vetes të parakalojnë në trafik dhe t’ia zënë rrugën kahut të kundërt; duke krijuar kështu një situatë koti në rrugicën X  me dalje në rrugë kryesore 12 herë vetëm në mëngjes.

Vonë ato zonjat me xhupa të zi – ndonjëra e ka vishnje – që po ikin me ndonjë qokë dhe e kalojnë rrugën ku t’u teket e si t’u teket, duke nxjerrë dorën në shenjë “prit” a thua se ajo është e barabartë me dritën dhe alarmin e ambulancës dhe gjithë jeta duhet të ndalojë si rrjedhojë.

Vonë fugoni i qumështit që i jep makinës sikur mos të ketë të nesërme dhe sikur nuk përfaqëson një institucion me logot me të cilat fugoni është i veshur. Kështu ai të bllokon daljen nga rrugica duke ta bërë me gisht ‘1 minutë’ pa të parë në sy fare. S’ka gjë se ti je e lidhur e gati për t’u nisur. Duro! Duro 1 minutë! Pfff, çar’ njerëzish që nuk durojnë.

Vonë unë, që jam me ndonjë qorrsokak duke kërkuar biçikletë, ku sigurisht patjetër 100% ka ndonjë lloto dhe 5 burra po shohin e njëri pyet “kë kërkon moj vajzë”?

A t’i them “Jarin”? Me siguri ka 1 të tillë.

Të gjithë jemi vonë. Të gjithë jemi nisur nëpër “situata” ku 70% të kohës do ngatërrohemi në biseda pa krye dhe detaje personale;  15% të kohës njëri do nxehet e do thotë “shtet legen” ose “ja, shqiptarët!”, 10% të kohës do fillojnë më në fund të takohen frekuencat ku do sillemi sikur kemi vite që njihemi dhe do zbuten tërësisht tonet, dhe ndoshta kismet pthu zëre me dorë, me 5% fillon zgjidhja.

95% e kohës është e humbur në një vrimë të zezë ballkanase/mesdhetare/shqiptaro-pellazge.

Po hej, së paku na jep material zbavitës dhe u mundëson jetë dhjetëra faqeve me meme në Instagram.

82 Comments

 • Posted August 13, 2023
  by Epjkin

  tricor 160mg without prescription fenofibrate sale buy fenofibrate pills

 • Posted August 19, 2023
  by Brajvv

  order zaditor online buy ketotifen 1mg for sale imipramine 75mg cost

 • Posted August 20, 2023
  by Uoxsut

  cialis 20mg for sale sildenafil next day delivery usa sildenafil 100mg sale

 • Posted August 22, 2023
  by Bnkatx

  order precose 50mg pills order prandin 1mg for sale buy griseofulvin 250 mg

 • Posted August 22, 2023
  by Yznlpc

  minoxidil order online cheap erectile dysfunction pill erection pills

 • Posted August 26, 2023
  by Ncflgn

  aspirin cost imiquimod where to buy buy imiquad generic

 • Posted August 27, 2023
  by Akozwr

  order dipyridamole 100mg without prescription buy generic pravastatin 10mg pravachol 20mg cheap

 • Posted August 28, 2023
  by Xjfefo

  meloset 3 mg for sale brand melatonin 3mg buy danocrine 100 mg pills

 • Posted August 31, 2023
  by Jxswzq

  buy generic fludrocortisone for sale how to buy aciphex imodium 2mg us

 • Posted August 31, 2023
  by Hcambn

  buy duphaston 10 mg order dapagliflozin 10mg generic buy jardiance no prescription

 • Posted September 3, 2023
  by Watkme

  prasugrel 10 mg generic order dramamine pills purchase tolterodine without prescription

 • Posted September 4, 2023
  by Bqtjkj

  monograph 600mg ca monograph online order buy generic cilostazol online

 • Posted September 6, 2023
  by Urgnnt

  buy cheap generic ferrous sulfate order sotalol 40mg for sale betapace for sale

 • Posted September 9, 2023
  by Xihycb

  mestinon 60mg tablet buy generic maxalt 10mg order generic rizatriptan 5mg

 • Posted September 9, 2023
  by Uyiztb

  buy vasotec pills buy doxazosin online lactulose over the counter

 • Posted September 12, 2023
  by Eppdkh

  betahistine 16 mg pill haloperidol 10mg without prescription cheap benemid 500mg

 • Posted September 13, 2023
  by Xgfzea

  buy cheap latanoprost buy capecitabine 500mg buy exelon 6mg

 • Posted September 14, 2023
  by Vhthns

  buy omeprazole singulair generic order lopressor 100mg pills

 • Posted September 14, 2023
  by Ccnkyp

  premarin 0.625mg sale order premarin 0.625mg generic viagra oral

 • Posted September 15, 2023
  by Cbkrjj

  purchase telmisartan without prescription how to get molnunat without a prescription order molnupiravir 200 mg generic

 • Posted September 17, 2023
  by Zbvwfw

  cenforce 50mg brand cenforce 100mg cheap buy aralen 250mg online cheap

 • Posted September 18, 2023
  by Comlne

  cialis otc order generic viagra 100mg oral viagra 50mg

 • Posted September 20, 2023
  by Qeqzak

  cost omnicef 300mg buy prevacid 30mg without prescription buy prevacid online cheap

 • Posted September 21, 2023
  by Keuknq

  modafinil 200mg without prescription provigil 200mg usa generic deltasone 20mg

 • Posted September 24, 2023
  by Wkliby

  isotretinoin 20mg generic buy zithromax online azithromycin 500mg cost

 • Posted September 25, 2023
  by Bywinv

  atorvastatin tablet buy generic albuterol for sale buy cheap generic amlodipine

 • Posted September 26, 2023
  by Datvpg

  order azipro 500mg online omnacortil sale neurontin 600mg generic

 • Posted September 28, 2023
  by Vlcriy

  purchase protonix pills buy zestril sale buy pyridium 200mg pill

 • Posted September 28, 2023
  by Jieovq

  poker online games buy lasix without prescription diuretic buy furosemide tablets

 • Posted September 29, 2023
  by Tlkbud

  bonus poker online online gambling real money albuterol pills

 • Posted October 1, 2023
  by Owwcsr

  order amantadine 100mg sale order symmetrel 100 mg pills dapsone online order

 • Posted October 1, 2023
  by Ntjcmo

  blackjack free order stromectol generic ivermectin 6mg for humans

 • Posted October 3, 2023
  by Gwuoom

  real money online blackjack augmentin 1000mg usa buy synthroid 150mcg

 • Posted October 4, 2023
  by Anoxla

  methylprednisolone 4 mg over counter order aristocort 10mg generic aristocort 4mg us

 • Posted October 4, 2023
  by Vvbryk

  order clomiphene 50mg for sale buy isosorbide 20mg without prescription imuran 50mg canada

 • Posted October 6, 2023
  by Rqezfo

  buy vardenafil 20mg online buy generic levitra over the counter where to buy tizanidine without a prescription

 • Posted October 7, 2023
  by Fmiaem

  purchase perindopril without prescription purchase coversum generic allegra without prescription

 • Posted October 8, 2023
  by rhymn

  Slot Book of Ra Disponibile Apriamo il baule di pandora per parlare del gioco d’eccellenza, la mitica slot Gallina, conosciuta anche come Fowl Play Gold, titolo di punta creato da Merkur Gaming. Questo gioco, dato il suo enorme successo come slot da bar, è diventata col tempo una famosissima slot online. La slot galline è una delle più amate e ricercate nel web. Ma qual è il segreto alla base di questo successo? Scopriamolo insieme. Un altro tip, l’ultimo per la gallina dalle uova d’oro, è quella di premere tutti i pulsanti contemporaneamente quando dovete scegliere la gallina che fa l’uovo. In questo modo c’è la possibilità di vincere il premio più alto in gioco. Questi sono i trucchi della slot machine della gallina dalle uova d’oro online, su Casinosulweb puoi trovare altri trucchi slot machine da usare, quindi ti auguriamo buona fortuna!
  https://www.parametriczoo.com/index.php/community/profile/goasenlaytrous1/
  WSOP – WSOPE – EPT – WPT – Tana delle Tigri Oggi, molti campioni di alto livello si sono formati interamente via Internet e proprio sul miglior provider che offre tutte queste innovazioni e che opera ormai da anni nelle piattaforme digitali. In breve, il divertimento non manca e scoprirete che non è mai stato così facile giocare a online poker. Articoli correlati: Nel caso del Pot Limit Omaha, senza dubbio la specialità più giocata nella variante di poker online soldi veri, è ovvio già dal nome che il limite è rappresentato dalla puntata che non deve mai superare la misura del piatto già composto. Quindi la più importante delle regole poker Pot Limit Omaha è non poter mai puntare più chip di quante non ce ne siano già nel piatto al momento della puntata. Ricapitolando, in questo modo, viene scongiurata ogni possibilità che un giocatore decida di andare all in pre-flop, a meno che il numero di chip a sua disposizione sia inferiore alla grandezza del piatto.

 • Posted October 8, 2023
  by Kmogyk

  buy phenytoin generic purchase dilantin oxytrol ca

 • Posted October 10, 2023
  by Qetmva

  buy cheap generic loratadine loratadine oral priligy 90mg uk

 • Posted October 10, 2023
  by Utqyjo

  buy lioresal without a prescription order generic baclofen 25mg buy generic ketorolac

 • Posted October 12, 2023
  by Jfpiwg

  buy generic ozobax for sale toradol oral buy toradol generic

 • Posted October 13, 2023
  by Bzbwyx

  oral amaryl 4mg order generic cytotec 200mcg arcoxia 60mg brand

 • Posted October 14, 2023
  by Ciljhc

  fosamax 35mg canada generic macrodantin generic macrodantin

 • Posted October 17, 2023
  by Zczjdx

  inderal 20mg price inderal 10mg for sale buy plavix tablets

 • Posted October 19, 2023
  by Dcojgl

  purchase nortriptyline sale buy methotrexate no prescription buy anacin 500 mg without prescription

 • Posted October 20, 2023
  by Zxsqga

  order xenical 60mg generic xenical where to buy buy diltiazem for sale

 • Posted October 22, 2023
  by Edpzzl

  warfarin 5mg uk how to buy warfarin buy metoclopramide online cheap

 • Posted October 25, 2023
  by Osloyp

  purchase azelastine generic azelastine 10ml tablet buy avapro 300mg online cheap

 • Posted October 25, 2023
  by Mngauo

  pepcid usa tacrolimus online buy purchase prograf for sale

 • Posted October 28, 2023
  by Gyzivn

  buy nexium 20mg online cheap topiramate 200mg canada topamax us

 • Posted October 29, 2023
  by Ifazck

  buy imitrex 25mg for sale brand dutasteride avodart 0.5mg over the counter

 • Posted October 30, 2023
  by Flezbl

  order buspirone 5mg generic ezetimibe cheap amiodarone 200mg

 • Posted October 31, 2023
  by Xsence

  zantac 150mg generic buy celecoxib 200mg generic purchase celebrex sale

 • Posted November 1, 2023
  by Ctsyaf

  domperidone order buy motilium online tetracycline price

 • Posted November 4, 2023
  by Kdtkwj

  write research paper pay for assignments australia mba essay service

 • Posted November 4, 2023
  by Rnadez

  aldactone 100mg uk order spironolactone generic propecia without prescription

 • Posted November 6, 2023
  by Prbffa

  brand diflucan 100mg diflucan without prescription cipro 1000mg without prescription

 • Posted November 8, 2023
  by Lnnuwu

  order lamictal without prescription order lamotrigine without prescription mebendazole 100mg ca

 • Posted November 8, 2023
  by Adkred

  buy metronidazole sale flagyl 200mg brand keflex 500mg us

 • Posted November 9, 2023
  by Jvjwqw

  retin gel without prescription order avana 100mg without prescription buy stendra without prescription

 • Posted November 10, 2023
  by Ftglkq

  order cleocin 300mg generic erythromycin 500mg generic fildena 100mg generic

 • Posted November 12, 2023
  by Tghaln

  tadacip 10mg cost buy diclofenac 50mg online indocin 50mg generic

 • Posted November 12, 2023
  by Xdjfwr

  buy nolvadex online betahistine online purchase rhinocort online

 • Posted November 13, 2023
  by Ylyebr

  axetil online buy cefuroxime for sale online methocarbamol over the counter

 • Posted November 15, 2023
  by Thevpm

  buy terbinafine online cheap buy lamisil online play roulette

 • Posted November 15, 2023
  by Beqiyk

  buy trazodone cheap desyrel 100mg brand generic clindac a

 • Posted November 17, 2023
  by Ludlsp

  buy aspirin paypal best online casinos real money online casinos real money

 • Posted November 17, 2023
  by Cyeiwk

  paper writing online buy pre written essay buy generic suprax

 • Posted November 19, 2023
  by Fermmp

  buying an essay play real money casinos play online roulette for fun

 • Posted November 19, 2023
  by Lueqtg

  order trimox 250mg online cheap clarithromycin 500mg uk order biaxin 250mg pill

 • Posted November 21, 2023
  by Frngld

  calcitriol for sale online buy fenofibrate 160mg pills order generic fenofibrate

 • Posted November 21, 2023
  by Eyfpti

  order catapres 0.1mg pills buy antivert pills for sale tiotropium bromide oral

 • Posted November 22, 2023
  by sek

  Some sites show only the live dealer deposit bonus which is 100% up to £100 while you can also find on the internet the full casino welcome bonus amount which is 100% up to £100 + 200 free spins. Overall, having in mind that the casino was launched only a few years ago, it didn’t change its welcome bonus. This means that there are no expired welcome bonuses at Spinit Casino, except one. We included it in the table right next, along with a few other outdated promotions. As a premium online casino, SpinIt has a large collection of table games, slots, jackpots, and live casino games totaling over 2,000. The casino runs under the management of Genesis Global Ltd; one of the finest game operators working under the regulations of the Malta Gaming Authority (MGA B2C 314 2015). In the UK, players are free to enjoy an amazing gambling experience under the regulation of the UK Gambling Commission (45235).
  https://ola.oi.edu.sg/budget-exactly-like-mobilephonepokies-playing-to-the-online-ranking/
  Continue reading to find out how to create casino accounts and claim bonuses that will earn you free spins without depositing any cash. Also known as no deposit slots bonuses, they let you try casino games and possibly win real money payouts. You’ll usually get no deposit free spins when you first join a casino site as a welcome bonus. You can get anything from 20 up to 100 free spins. Naturally, this depends on which casino you decide to register with. 18+.New players ONLY. Min deposit €20 Max bonus bet €5 Offer is 1st deposit – 100% match up to €300 & 50 Free Spins on any NetEnt game, 2nd deposit – 50% match up to €500 & 50 Free Spins on any NetEnt game, 3rd deposit – 25% match up to €700 & 50 Free Spins on any NetEnt game. Winnings from free: spins are credited in form of bonus funds and capped at €10 Wagering requirements of 35x applies (deposit + bonus). Bonus funds expire after 30 days, free spins after 10 days. If you have registered before 30.03.21, please click here for the Terms and Conditions of your Welcome Offer.

 • Posted November 23, 2023
  by Gzjsno

  best acne treatment for adults trileptal 600mg usa trileptal online buy

 • Posted November 23, 2023
  by Cmwkiy

  purchase minocin pill minocycline 50mg generic order requip 2mg for sale

 • Posted November 24, 2023
  by Xijeom

  buy cheap generic uroxatral generic alfuzosin 10mg which heartburn medicine is best

 • Posted November 25, 2023
  by Yehduu

  letrozole 2.5 mg price buy letrozole 2.5mg for sale order abilify 20mg for sale

 • Posted November 26, 2023
  by Feojbk

  online doctor for sleeping pills strongest sleeping pills at walgreens amazingweightloss best weight loss pills

 • Posted November 27, 2023
  by Yiuixp

  order medroxyprogesterone 5mg online cheap order provera 10mg generic order microzide 25 mg online cheap

 • Posted November 28, 2023
  by Nduunh

  medicine that helps stop smoking prescribed drug to quit smoking chronic back pain medication list

 • Posted November 29, 2023
  by Ilwycr

  generic periactin 4mg order cyproheptadine generic buy nizoral sale

Leave a comment