Foto nga Alamy. Artisti: Banksy

E dashur çupkë që ke filluar të lexosh këto rreshta!

Qofsh adoleshente në fshat; qofsh grua në mes të qytetit me shkollim e karrierë; qofsh e kamur që ditën që erdhe në Tokë dhe mbase babai të thërret princeshë; jeta për ne është në 100% të rasteve me shumë më shumë gropa, ferra e tehe se për meshkujt që na rrethojnë.

Shpirti ynë e di.

Disa nga ne as jemi të vetëdijshme, e marrim këtë jetë siç na e japin, dhe pas gjimnazit koha për aktivizëm tretet me shpejtësi marramendëse. Disa nga ne të tjerat na del gjumi rëndom të mërkurën në 2 të natës, pasi na kujtohet një ndodhi në oborr të lagjes kur ishim 11 vjeç, dhe vetëm sot i japim dum se pse ka ndodhur: asgjë më shumë as më pak se dallim gjinor, mësuar që në djep.

Nëse mua sot, mbi 3 dhjetëvjeçarë në këtë Tokë, e vetëdijshme, dhe pa asnjë lloj energjie për të toleruar më diskriminim gjinor… Nëse mua do të më jepej shansi të lëmoja një vajzë gati për ta lëshuar më pas në jetë…

Do t’i çaja kokën.

Nuk do e lija rehat.

Do më mbyllte derën e dhomës me çels.

Të gjitha hilet që mësoj çdo ditë, do ia jepja pa më pyetur fare.

Do i rrija si hije nga mbrapa jo për ta ruajtur, po për t’i thënë si duhet të reagojë në këtë botë të pabarabartë.

Do e mësoja si kur t’i thonin djemtë e lagjes që futbolli nuk është për të… T’ua merrte topin e të vizatonte mbi të një penis me manikyr e t’ia mbushte me xixa.

Kur t’i thonin në park apo plazh “Ku e ke mamin?” T’i thoshte “Kam dhe baba. Ai kujdeset për mua madje më ndërron të mbathurat”.

Kur t’i thoshin mos të shëmtohej e të prishte gojën se gocave s’i ka lezet… Të lëshonte gjithë arsenalin e fjalëve të pista që do ia mësoj unë, plus ca spërdredhime mimikash.

Po t’i thonin ti s’je si gocat e tjera, je si çun… T’u thoshte “Kurse ti je identik si çunat (apo vajzat) e tjerë/a.”

Kur t’i thonin zysh-ndrikullat në shkollë “pse i ke hequr vetullat”… T’i thoshte “më trego rregulloren ku ndalohet. Për të gjitha gjinitë e klasat”.

Nëse dikush guxon ta quajë “Kur*ë”, ajo t’i thotë “Si çdo mashkull i familjes tënde”.

Do i thoja të rregullojë krevatin pasi rrëmuja di me qenë dhunë, dhe jo sepse është gocë.

Do e mësoja të gatuante e të pastrojë sepse në një pike të jetës do i duhet.

Siç po ia mësoj dhe djalit.

E nëse gatimi s’e tërheq, në dreq me të. Fito aq sa mos të kesh nevojë të gatuash kurrë, pra.

Do e mësoja që pavarësia financiare është liri thelbësore.

Kur t’i mblidheshin meshkujt si miza pas …. kur ajo del nga vendparkimi, të ulë xhamin ngadalë, dhe t’u tregojë gishtin e mesit me buzëqeshje teksa i përshëndet me dorën tjetër.

Do e mësoja të ulej nëpër dreka e darka në karriken në vendin më të palëvizhshëm, në mënyrë që mos ta thërrasë njeri lart e poshtë për të larë enë e për të shërbyer; por ajo të merrte pjesë nëse ka dëshirë.

Nëse ajo është hetero dhe i dashuri kërkon që ajo të ndryshojë qoftë dhe modelin e flokëve… Ta lërë direkt.

Nëse ai tenton të kontrollojë çfarë bën ajo dhe ku është…. Ta lërë direkt.

Nëse ai nuk tregon asnjë lloj altruizmi në shtrat… Ta lërë, e ta turpërojë publikisht.

Do e mësoja që kur t’i thoshin “Aha je me ato”, t’u thoshte “Po, o karafil pa erë që s’njeh anatominë e gruas”.


Do e mësoja të  paketonte lehtë, të mbushte çantën pas shpine pa harruar buzëkuq e parfum, dhe të bridhte të 5 kontinentet duke fishkëllyer pa gishta.
.
Do e mësoja të pyeste veten: a do martesë? A do fëmijë? Dhe nëse ka diku një zë që mezi dëgjohet dhe që thotë “jo”… Atë zë ta hipë në podium për një rrëfim të plotë.

Do e mësoja që nëse do ketë fëmijë dhe do e rrisë me dikë… Atëherë nuk ka më pak se 50/50 për ndarje detyrash.

Do e mësoja të punonte, punonte e punonte.
Të mos nënshtrohej në asnjë rrethanë, të jepte mendimin pa asnjë tremë, dhe të merrte vendime pa kthyer kokën prapa, pa u destabilizuar nga askush, përveç nga zëri i saj i brendshëm i së vërtetës.

Nëse ndonjëherë do rris ndonjë vajzë… Do i mësoj që gjinia… E çfarë është gjinia?

ASGJE.

89 Comments

 • Posted August 13, 2023
  by Tfxcvg

  buy fenofibrate 160mg online buy tricor 160mg online tricor 200mg without prescription

 • Posted August 18, 2023
  by Xqqmau

  tadalafil 5mg without prescription viagra 100mg tablet order sildenafil 50mg for sale

 • Posted August 18, 2023
  by Becmac

  zaditor cost buy generic ziprasidone online tofranil 75mg canada

 • Posted August 21, 2023
  by Kvudxp

  order mintop buy generic mintop best ed pills non prescription

 • Posted August 21, 2023
  by Uaejsd

  acarbose canada repaglinide 1mg price buy fulvicin online

 • Posted August 23, 2023
  by Pgdjfz

  aspirin tablet eukroma brand purchase imiquad cream

 • Posted August 26, 2023
  by Wetggp

  dipyridamole usa pravachol 20mg canada order generic pravachol

 • Posted August 27, 2023
  by Yigdod

  order melatonin sale order desogestrel danocrine 100 mg brand

 • Posted August 29, 2023
  by Rejuus

  order duphaston 10mg sale januvia 100mg over the counter cheap jardiance

 • Posted August 30, 2023
  by Rtcxko

  fludrocortisone pill florinef 100 mcg canada buy loperamide 2mg generic

 • Posted September 1, 2023
  by Xyfygz

  generic etodolac 600 mg buy etodolac 600mg buy cilostazol generic

 • Posted September 2, 2023
  by Ztefyj

  prasugrel 10 mg ca buy generic prasugrel buy detrol online cheap

 • Posted September 5, 2023
  by Gsjmsi

  ferrous 100mg sale buy actonel generic generic sotalol 40 mg

 • Posted September 6, 2023
  by Hbarwe

  mestinon online order rizatriptan brand buy maxalt 10mg online cheap

 • Posted September 8, 2023
  by Apzrsn

  enalapril 5mg uk buy vasotec 10mg sale buy lactulose cheap

 • Posted September 10, 2023
  by Bqittd

  buy latanoprost online xalatan eye drops buy cheap exelon

 • Posted September 11, 2023
  by Nnvpfi

  buy cheap betahistine latanoprost canada benemid for sale online

 • Posted September 13, 2023
  by Xatutr

  buy omeprazole 10mg pill prilosec tablet generic metoprolol 50mg

 • Posted September 14, 2023
  by Rlnuvk

  premarin 600 mg uk buy premarin 600 mg generic viagra tablets

 • Posted September 15, 2023
  by Zkgolu

  telmisartan buy online micardis online purchase molnupiravir for sale

 • Posted September 16, 2023
  by Zuyfjo

  cost of cialis viagra cost order sildenafil without prescription

 • Posted September 17, 2023
  by Efhdju

  order generic cenforce naproxen medication aralen uk

 • Posted September 19, 2023
  by Tfxrrp

  cheap modafinil 100mg modafinil order buy deltasone 20mg generic

 • Posted September 20, 2023
  by Iaxpwj

  order cefdinir omnicef 300 mg pills order prevacid 30mg

 • Posted September 22, 2023
  by Ivvzjq

  order isotretinoin 40mg online cheap buy azithromycin 500mg online zithromax 250mg ca

 • Posted September 24, 2023
  by Esfnen

  atorvastatin 20mg canada order proventil online cheap amlodipine pill

 • Posted September 24, 2023
  by Siraxh

  buy azithromycin 250mg online cheap prednisolone 10mg uk order neurontin 600mg online cheap

 • Posted September 27, 2023
  by Udkzqv

  online casino slots order lasix 100mg furosemide sale

 • Posted September 27, 2023
  by Logzee

  purchase protonix online cheap buy lisinopril 2.5mg online cheap buy generic phenazopyridine

 • Posted September 28, 2023
  by Mtvwsz

  poker games online cost albuterol 4mg order albuterol 2mg pills

 • Posted September 30, 2023
  by Jedkmm

  play roulette free for fun best online blackjack ivermectin 6mg tablet

 • Posted September 30, 2023
  by Tqzcsp

  symmetrel without prescription amantadine 100 mg cost buy avlosulfon 100mg online cheap

 • Posted October 2, 2023
  by Strkeo

  online casino real money no deposit order synthroid 75mcg pills cheap levothroid generic

 • Posted October 3, 2023
  by Roliqc

  generic medrol online nifedipine tablet triamcinolone tablet

 • Posted October 3, 2023
  by Urjqlx

  clomid 50mg sale where can i buy imdur order azathioprine online cheap

 • Posted October 4, 2023
  by оценка авто

  Недавно решил продать свою любимую тачку, BMW. Решил поискать сервисы по быстрому выкупу авто в интернете и наткнулся на сайт skupkavto.ru. Меня приятно удивило, что мою машину оценили по реальной рыночной стоимости, приехали на следующий день, быстро осмотрели автомобиль, заплатили деньги и увезли мой автомобиль.

 • Posted October 5, 2023
  by Prsyzg

  order vardenafil online cheap purchase vardenafil online cheap buy tizanidine 2mg generic

 • Posted October 6, 2023
  by Achxkd

  purchase coversum online fexofenadine usa buy allegra sale

 • Posted October 6, 2023
  by играть в казино

  Искал в Яндексе казино на деньги и сразу же наткнулся на caso-slots.com. Сайт предлагает обширный выбор казино с игровыми автоматами, бонусы на депозит и статьи с советами по игре, что помогает мне разобраться, как увеличить свои шансы на выигрыш.

 • Posted October 7, 2023
  by Wynfns

  dilantin 100 mg uk flexeril uk order oxytrol sale

 • Posted October 9, 2023
  by Macroamaf

  Приехав на дачу, я обнаружил, что замок не работает. Паника начала охватывать меня, но newzamok.ru быстро решил проблему. Они не только открыли замок, но и предложили оптимальные способы его замены.

 • Posted October 9, 2023
  by Uywteu

  purchase baclofen pills ketorolac oral buy ketorolac paypal

 • Posted October 9, 2023
  by Bjbxwz

  claritin 10mg cheap priligy 30mg oral cheap dapoxetine 90mg

 • Posted October 11, 2023
  by Bnalsw

  ozobax sale baclofen 25mg drug toradol uk

 • Posted October 12, 2023
  by Redyez

  order glimepiride pills order glimepiride without prescription etoricoxib buy online

 • Posted October 13, 2023
  by Gcgopd

  order alendronate 70mg online cheap order colcrys order furadantin online cheap

 • Posted October 14, 2023
  by оформить займ на карту срочно без отказа

  Острое желание или неотложная потребность в дополнительных финансах – знакомая ситуация для многих. Но где найти надежный источник, где можно быстро и без проблем получить необходимую сумму? WikZaim приходит на помощь! Мы создали платформу, где собраны займы от более чем 30 МФО. Ваши финансовые проблемы решаются в несколько кликов.

  Каждый займ на карту онлайн без отказа , представленный на нашем сайте, отобран с учетом качества, надежности и выгодности для клиента. WikZaim – это не просто сервис для получения займов, это ваш персональный ассистент, помогающий сделать лучший выбор в любой ситуации.

  Удобство использования, прозрачность условий, оперативность – основные принципы, которыми руководствуется наша команда. Мы постоянно работаем над усовершенствованием сервиса, чтобы предоставлять вам только лучшие и актуальные предложения.

  Мы знаем, как важна конфиденциальность в финансовых вопросах, поэтому гарантируем полную безопасность ваших данных. Все транзакции и персональная информация защищены современными методами шифрования.

  Оформите займ прямо сейчас, и оцените все преимущества сотрудничества с WikZaim на практике. Ваша финансовая стабильность – наш главный приоритет!

 • Posted October 15, 2023
  by Wnpwgc

  inderal online buy order inderal 10mg online clopidogrel 150mg us

 • Posted October 17, 2023
  by Ozuwrn

  order pamelor 25mg purchase acetaminophen generic acetaminophen 500 mg sale

 • Posted October 20, 2023
  by Pizzgo

  buy cheap generic coumadin buy paroxetine generic reglan 20mg cost

 • Posted October 20, 2023
  by Mybztv

  order orlistat pill buy orlistat sale diltiazem 180mg sale

 • Posted October 23, 2023
  by Konfcm

  buy cheap generic famotidine order losartan 25mg sale order tacrolimus 5mg sale

 • Posted October 24, 2023
  by Izjyih

  order astelin 10 ml for sale irbesartan 300mg without prescription cost irbesartan 300mg

 • Posted October 26, 2023
  by Drgpsp

  order nexium 20mg without prescription buy esomeprazole without a prescription topiramate uk

 • Posted October 26, 2023
  by Pearline

  Penis sukerVideos antyhose full-lengthOnlline boobs dictionaryAduult togs store edmond
  okSexxy asian swimmingFree videos of bblack
  strippesr partiesKylto geosha fesfival japanAsjan indian mail orderr bridesFrree really pornDo woman gave ballbusting fetishFetish fashon lineAdult club grand rapidGirls in lingertie onn blog spotKareup hardcoe amateurs voplume
  5 videoNude picgures of katle morganBbbw matfh siteVintge folotball teamsGrandmas
  ffun pornRedd throated titPhotos oof odd sexual deformitiesKim kardasain seex tapHoot
  latinaa poprn starNuude mba studentsDunlopillo lafex foam pillowsAdult dvd epire couponsAdut bichon friseChrisgian lesbiann groupsAdilt
  usene serversHis ppee peeLatiin fanny hardcoreXxx sticksm strip
  videosFree tthumbnail poorn videoCouple havin lesbian matre sex1 mknute orn videosFree nakesd clebrity sex pics tapesParagon escortsDres upp sora hentai11 aand sexyBrett michaels oon assEmma roberts lingerieCanwry wharf escort open adut directoryHollly
  halston breastHairy sampleFreeones ass teacherAdult
  educaation coursees hampshireDoog vaginal epitheliumHugee
  vbrating dildosPorn chicks andd monstersBar naked women2008 vintagye dallie plqnner
  video bokep indo smp Free pornno orr videoNaghty amrica frree sex vedioFree porn gallerys off girlsYou tube christtmas stripperAglique moorgan fucking freeGaay boy websitesThuymbnail pusy photoTubbe
  wifee massive cockTeenn jos in jonnson county kansasFree fuck my wiufe
  vedeosStella london escortHow are anazl warts
  transmitted2007 miss nevasda teenAsian bddsm forced orgasmBottfom line sidefinder fishinTwinss nudes vidsHow much protein is in bteast milkGirll fucking iin officeHoww tto maake man cuum fastHandcuffed seex picturesAuxtin texas gayBruuno b cumshotEvva mendes wwe ownn tthe night pijctures nakedJunne diane raphael
  nudeSean micherals pornoSexx offenders eureka californiaAdult and young porrn sitePeolle with breastt implantsDirty old maan sex siteFree cuckold ccum
  eatin movieImmoral sexual actWatch fre mijlf
  hunterMuscular woan ssex picsFreaks of cock
  honey duu jourTwin girl nufe mokdels blog sitesKaypa kleevcage suks black cockFacial tumorss on dogsTeen young gijrl
  christmas seex pornDress up gam naked girlAsuan cjrus psyllidSelff posted young pornSexyy bitch remixMusic screamo suckFree horhy babysittewr prn tubeSir lankma pussyAdut edinburghKristee alley nudeBustgy femdomsSeex between old mmen annd oldd womenBuety bblonde model importfest 2003Las vegas strrip hotel
  citgy mapRiley rey nud videoUk gonzo adujlt modelsUltimate surrender forced
  orgasmNelly mc nudesYoutube penis massageLouisville escoet agencyYoung redhead payton sexx mjBianca beaudhamp
  gettung fuckedAsian ffree groujp sex videosFree xxxx dtories2010 winter olymic nudeDonna shalala masturbatikn commentSaffe web sites with free naksd picturesGirls
  nude vidiosBritne iin the nudeRedhead in white stockingsForce cum gagLate perid sore breawts
  stomwch crampsFree video chimp sex videoMost powerful vibrators onn thhe marketPictures off lessbian teachersPornn styores inn missouriUndderground lovge tgpAdult toy stores in hunttington wvKelly monaco free nudre videoAraab fucking freeWebcam long seex tubeJesse lacey a virginPregnant girlks nude oon webcamThuumb
  basall joint painBigg tiit drEducation retuirn sexx singleRicxky martin sexyAmatre
  wakwup sexAlmma cua blowjobJazxie bellke blowjobAdult liongerie store
  ukSeexy naruto fuck videosProblem teen boyNo membership pporn ukBig titt hardcore moviesArgentiniasn mmodels nudePeachtree city fuck buddyMinijuegos
  porno graficosBrooke aadams asss liike thatFree milf cum shot videosWomkan fighting nudeRedheead iin superbadFlorida tedn photfo gallery artFucked by a black
  shemaleFatt msture xxx crossdressersChristmas fuck office workerBdsm filks slave moviesFree anazl seex thumbnails andd vidxeo sitesVinrage serving bowlsVintage afteerthought
  bathtub fasucet showerErotiuc gass bresth controlLeadersship problems teensBlack
  onn white teens vidsBdssm vintage tube freeGuyss een beddingMom fuckjed by dogGames for teen agge girlsCumm pic
  privateJoddi marsh sexShemale pokemon sexHd nawked videosMature jaspan tubesPhotos of fiutting condomsWinndows
  medoa drmm stripWomen annd mfm sexual experiencesFresh
  fuicked amateur whoresMiceys strip clubHunan sexuzl reponseFreee gkthic fucxk pictursWoman stripos att thee poolLexington kky emergeny amateur radi repeatersChle jonnes free pics pornWommen geet paid tto escortPrepubic pussyFree hhd tern pussySpyy caks
  masturbationFreee maturde adult thumbnailsShy teen fjcks daddyFrree streajing off hollywood
  ssex tapesXxx busty babesGuy fucks his hot yopung neighborBikini girel hooter
  photo picCbt sexualPlayboy lingerie 2006 pdfBangiing buswty stepmomMortaal kombat nudeSpringbreak
  nudee danceOld lesbian sudeces youngge girlsCroouching trannhy hiddwn drag
  queenWomen’s breast health centerBooks thzt ckntain pornBbw matufe cumshotO’reilly
  factor brest cancer hss

 • Posted October 28, 2023
  by Qxehzm

  buy zyloprim 300mg buy generic crestor for sale order rosuvastatin 10mg online cheap

 • Posted October 29, 2023
  by Tvkctb

  sumatriptan 50mg cheap imitrex 50mg oral cost dutasteride

 • Posted October 30, 2023
  by Idzapc

  buspirone order ezetimibe 10mg brand buy cordarone 200mg for sale

 • Posted October 30, 2023
  by Fgjcwx

  buy zantac 150mg pill cost zantac 150mg buy celecoxib pill

 • Posted November 1, 2023
  by Bidopz

  domperidone uk buy domperidone medication order tetracycline without prescription

 • Posted November 1, 2023
  by Isxmis

  tamsulosin usa how to buy ondansetron simvastatin generic

 • Posted November 3, 2023
  by Pslasr

  buy aldactone 100mg online propecia 5mg sale proscar 1mg pills

 • Posted November 3, 2023
  by Foofrp

  help with my assignment buy a research paper online buy an assignment

 • Posted November 5, 2023
  by Gnemqa

  fluconazole usa buy generic diflucan for sale ciprofloxacin 1000mg over the counter

 • Posted November 5, 2023
  by Gilberto

  Fuull service szlon tifany pornAraab porno oon blogspotNashvill adultBerkline lighting stripDiick that throwMtv’s
  ikk twins nudeHoot teen girls fuicking wildCeleebrity cruisses teensMinni skiret
  muscle fuckJohnson counfy sex offendersFuckk cathplic
  ggirls tgpErotic stories about lactFenale masturbaation tricksSandy jordan nude iin playboyLeshian ckeavage andd fondling
  free photosFilipinas nude galleryOld men nudiszt picturesNon readingg adultsAsiazn bbridal hairstylesAmatur asaain pornPussy cat dolls managerShe wants a bigger dickSeexy passwionate seex
  scenceBest porn oon limewireSelena steel getting fucked
  hardSexuwl practices american coloniesDomiy bdsmExploited black teems tinba galleriesFacial
  plastic surgery consultationBlahk dic fuckikng hardcoreRuinesd assholeEnlargement clitFrree local
  seex singlees myrtle creekWhite trash ggay pornHantuchova hairyWhhy does tthe oldr woman have to initiate sexSaffe hterosexual amal ssex no
  cancerFist embroidery patternVintag leeft tremolo stratMasss effect
  enbding sscene nudeNudde women at kentfucky derby picturesStoriees
  oof swimming nakedIzmirtli orospu seex videolarPee
  wwee football refereeFreihoofers vintage lunchboxFaat copck cummingJennfer tilly big titsPa age off sexdual consentEscort serpentine belt routingTaylor lautner s ass bokep as Scrubs
  free pornTomi ikuta iis gayDenise austin nue exerciseFreee quality lesbian pornPokeon gardevoir hentaiFreee youngg romantic sex
  videosLive shemale webcamsEroitic pasnty picturesGettingg fingered
  clitSexy potn stars streamingHotfiles hardcore shit peeingBesst strip cllub njMuslce womrn nudeEscolrt 12 gauge partsFreee chick pornTwo slit fuck
  one guyFreee granny aand boyy pornSex with yuk hanGhetto slus fuckk videosMature okder ggay menMature indian videoMeeet
  and fuhck teaccher cheatts walkthroughHomemade orgasm clipsMakiung ale masturbation more
  enjoyableOldd fashioned adult moviesWatch dick get hardFetish ballet
  bootsHairy young clitrusHott gayy boy noo downloadBlowjob from a twinkAmateur poren basePantyies pussy
  comDaujghter watched momm fuckStandard ottom bracketElkyson bikiniSexy piker gameOld menn picturre gallerys xxxRogtweiller vaginal secretionsLeea
  de mae pornHidden real sex videoSexx toys penis ringGirrl andd sexAmateur cokck
  sucking orgty picturesVintage yoyng boyy nudeQuiuck releease cohk cageSexxy women walpking in hugh heelsTrinidad andd tobago sex picsNorrland sexIndepenndent
  ecort cannada catiaGoov teenThee bwst transsexual porn movieMayure 40 porn galleriesSex videos you tube porn tubeSkky diving naked picturesLock up
  pussyFrankie sanndford bikini picsTook shirt offf to reveal bbra
  strip pokerOntario adult entertainmentEscort fjll iin service
  torontoAdult swiongers in iowa cityAdlt mewsles rashMatrure anasl
  free porn clipsMalloyy martyini nudeAdylt ciges sexArabhain fuckBiaca pureheart pornUk
  amateur radio mmilitary netFamous cannadian eroticc photosDifcferent looking
  penisGovernmentt fund for adult college educationGretch eletric ghitar vintage andd collectableBropwn vagginal bloodBeautiful sexdy pjssy videoAdult poool las vegas hotelSexyy
  absolklute voka adDouvle pussy analSex site forr fuckingHe lickd his teenage nieghboprs clitLesnians tht look like justin bieberLondon beautiful escort
  girls40 matuure hornyPicgures oof older naked womdn masturbatingFree ant sex moviesTruue srory eroticaTeeen peope style guideRussian dafdy aand daughtfer fucxk videosDaark porn bbsWelllie revillame cock erect
  in showKisssing lesbian moviesNifty storis feeet lickBreasts pumped to burstingVagbinal pherimonesWach
  young girls havong sexFind mee in tthe striip
  clubFind the sng whho puut the dick on tthe snowmanAmateuyr andSearcxh engine adcult contentWylers lemonadce mix vintageHustlrs in nashvilleErrotic labrawtory fenale videoCouple teches hoow tto fuckThe boob videoFree videoos oof cartoons fuckingLesbia massage doing it wrongMy
  girlfriend fuucked a dogJulie elis pornJoohn session gayEmploying aan autistic adultFree downnloaded pornPisss annd vinagerNewbury escortFuun stuff foor a tteens
  bedroomPlayboyy brke ahna nuyde picsFemal bottom examinationsEnormous fake tiitty fuck pornSkjnny bbj witfh anal fingerCustom swijging armMomm fucks soon filestubeDrrop bottom binsGayy friendly church
  cester county paDgital exercise muuscle mussic virginUpskurt pctures of girls in 1960Firzt time painful anal
  seex videosDan gibson asian spaEdward weston nudeLikly roma pussyAss strechh saCheap peni enlargement lady sonmia perfect workBest free
  shhaved pussyFree nude pifs of gina bellmanIncidents off
  sexual harassment occurringWiife want to fuck blacfk menPainn
  under aarm breastMathur nude rasikaBitch ebonmy fuckingNude
  pamela andersln wallpapersFreqjency of haviong sex whyen conceivingCleveland blaack strip
  clubsFuun facts forr teensLa strupper outcallPainin breastChybby coom fat ggay manFree aang pornSkinny blonde hoot sexAdhlt michelloe monaghan performerOiily
  phat ass x videosEva lla rrue nuhde scenesDiana parker pornTeen vid
  free links bbsMaale bondage blogspot

 • Posted November 5, 2023
  by Ntkhix

  buy sildenafil generic sildenafil 200mg price buy estrace 1mg generic

 • Posted November 7, 2023
  by Gifvje

  buy flagyl tablets how to get metronidazole without a prescription keflex medication

 • Posted November 7, 2023
  by Wgtxnc

  order lamotrigine 200mg online cheap order minipress 1mg online cheap order vermox 100mg generic

 • Posted November 9, 2023
  by Ldujsa

  oral cleocin 300mg erythromycin 250mg without prescription cheap sildenafil 100mg

 • Posted November 9, 2023
  by Ozprgp

  order tretinoin gel generic retin cream without prescription buy avana 100mg sale

 • Posted November 10, 2023
  by Vqxnmq

  tamoxifen 20mg oral tamoxifen 10mg cheap order symbicort generic

 • Posted November 11, 2023
  by Auvzhc

  tadacip 10mg without prescription voltaren 100mg ca order indomethacin generic

 • Posted November 12, 2023
  by Qxqgho

  order generic cefuroxime 250mg ceftin 250mg ca order methocarbamol 500mg

 • Posted November 14, 2023
  by Gpndyh

  buy trazodone 100mg generic clindamycin gel purchase clindac a for sale

 • Posted November 15, 2023
  by Zqybkl

  buy generic terbinafine over the counter online slot games slots free online

 • Posted November 16, 2023
  by Rvudok

  buy aspirin tablets buy aspirin 75 mg play online casino real money

 • Posted November 17, 2023
  by Rwhaoz

  purchase essays order cefixime 100mg pill order suprax 200mg pills

 • Posted November 18, 2023
  by Gtodaf

  write my term paper professional letter writing services blackjack free

 • Posted November 19, 2023
  by Smmkwz

  amoxicillin online order amoxicillin 500mg tablet order clarithromycin 500mg generic

 • Posted November 20, 2023
  by Tpqvry

  calcitriol 0.25 mg sale purchase labetalol online how to buy fenofibrate

 • Posted November 21, 2023
  by Bgupqg

  purchase clonidine online cheap order antivert 25mg spiriva oral

 • Posted November 22, 2023
  by Efbnkk

  best pills to treat acne popular acne prescriptions buy generic trileptal

 • Posted November 23, 2023
  by Nixcps

  cheap minocin minocycline online buy buy requip 1mg without prescription

 • Posted November 23, 2023
  by Nvgyey

  uroxatral cheap best allergy pills for adults what drugs can cause heartburn

 • Posted November 25, 2023
  by Fdncsx

  buy femara cheap buy aripiprazole online buy abilify online

 • Posted November 25, 2023
  by Hkftyb

  strongest sleeping pills for adults sleeping pills prescription online telehealth appointments for weight loss

 • Posted November 27, 2023
  by Vcrqse

  prescriptions to help quit smoking list of strongest pain medications cheapest pain pills online

 • Posted November 28, 2023
  by Ygmcfq

  daily pills for herpes can you buy valtrex online a1c reduction by drug class

 • Posted November 29, 2023
  by Oxvwkk

  order cyproheptadine 4mg generic order nizoral online how to buy nizoral

Leave a comment