“Nuk e marr vesh se ç’bën me rrogën tënde nuk e di, patjetër duhet të dalësh çdo fundjavë? S’të pëlqejnë gjellët që bëj unë këtu që duhet të bridhni restoranteve të hani lloj-lloj pisllëqesh kush e di në çfarë vajrash i gatuajnë” të thotë mamaja ty, një milenial-i apo gjenerata Z, e ajo vetë brezi “baby boomers” në terma modernë dhe thjesht “plaka”, në terma lokalë.

E ndërkohë që përkujdesja e saj përfshin edhe të gjykojë pa rreshtur, jeton në një shtëpi në të cilën është pronare dhe nuk ka paguar asgjë, (ose shifra qesharake gjatë privatizimit), konsumon një mal me plastikë në një sistem që nuk e detyron njeri të riciklojë, është martuar herët se nuk të linte njeri pa martuar u dashurove apo jo, a je gej apo jo.

Le që kush kishte “llukse” asokohe për të zbuluar seksualitetin apo dhe thjesht personalitetin e vet.

E kështu e çojnë jetën shumica: duke bashkëjetuar me një brez me të cilin i lidh gjaku e dashuria dhe kultura e të jetuarit me prindërit, dhe pak dëshira e sinqertë për të kaluar kohë me njëri-tjetrin. Bota është bërë tepër komplekse për t’u kuptuar nga një brez i dhunuar psiqikisht e fizikisht, ndaj dhe ata i mëshojnë në mënyrë të përsëritshme vetëm atyre që dinë. Kjo situatë sjell që vajza 30 vjeçare të gënjejnë prindërit për ku e kalojnë natën, e djem që gënjejnë prindërit për shpenzimet e tyre.

Shembujt janë të pafundë, dhe siç na ka hije për natyrë, jemi mjeshtra të të mbuluarit të vërtetës thellë e më thellë, dhe vazhdo para në emër të faktit që jemi një popull familjar.

Edhe kur ti e të njëjtit brez, tenton të flasësh me shoqen tënde që të gjejë një gjuhë të përbashkët me prindërit e të rreshtë së gënjyeri se ku fle çdo të shtunë prej një viti e gjysmë, ajo shpejt merr lopatën dhe mbulon këtë problem të madh.

Këtu ka një refuzim dy-palësh të të kuptuarit të tjetrit. Ata nuk kuptojnë që fakti që kemi lehtësira materiale dhe më shumë liri, vetëm sa vështirësojnë zgjedhjen e partnerit, vendin e punës. Mendojnë se e  kuptojnë, po nuk e jetojnë makthin e të blerit një apartamenit që nuk të përmbush, por të fut në borxh për tërë jetën. Nuk kuptojnë sa e vështirë ështe për prindin që sot nuk i nxjerr dot fëmijët të luajnë tërë ditën në oborr e t’i kërcënosh nga ballkoni të hipin lart se po perëndon dielli. Sot rreziku vjen në formë njeriu, llamarine, plehre dhe kafshe, ndaj fëmijët duhet t’i ndjekim në çdo hap se çfarë bëjnë e ku janë, ndërkohë që 8 orë në ditë minimumi ia kemi borxh dikujt në shkëmbim të një page.

Ata pastaj refuzojnë të kuptojnë çështje më madhore akoma: që sot hallet e planetit janë të përbashkëta, që toka është në gjendje kritike, moti po ndryshon, popullsia po rritet, e specje po zhduken, për shkak të sjelljes së pakujdesshme konsumeriste të njeriut. Nuk kuptojnë që përdhunimi bashkëshortor është krim, që gratë nuk kanë program special në tru për rregull pastërti e kuzhinë.

Nuk kuptojnë që gjithë këto strese kërkojnë një birrë të premten në darkë, një klasë joge të martën pasdite.

Për t’i kthyer nderin ne nga ana tjetër nuk ia kemi haberin ç’do të thotë të mos gjesh lidhëse këpucesh në treg për muaj ose vite, brisk rroje, biberon, pasqyrë… Nuk e dimë çfarë i bie mos të kesh qasje në qumësht e vezë për javë të tëra, dhe të kesh mikrofon në muret e shtëpisë përveç veshit gjigant të komshiut, që ka raste të ishte dhe vëllai. Nuk e dime ç’do të thotë të urresh partnerin tënd që as e zgjodhe vetë, po nëse ndahesh, të pret një fat i kobshëm.  Nuk e dimë ç’do të thotë të plasin ujrat për të lindur, materniteti është 6 km larg, është natë dhe nuk ka transport publik, makinë private, as taksi, as ambulancë që do t’ia dijë për ty. Dhe më e rëndësishmja; mbase asgjë nga këto nuk të ka ndodhur kurrë, por ti jeton, fle, sheh makthe me frikën e thellë që do të të ndodhin herët apo vonë. Edhe të tjera që ty të duken film, po ndodhnin çdo ditë: nuk ia kemi idenë që kur të thërret shefi, mund edhe të jetë që do përfundosh në Spaç, në një fshat të humbur, ose nën dhé sepse dikur, ti ke thënë ose nuk ke thënë diçka që ofendon ose nuk ofendon dikë abstrakt.

E kështu të dy brezat marrin lopatëzën sërish, e mbulojnë jetën e njëri tjetrit, dhe debatojnë rregullisht se nuk kuptohen, por ama duhen.

Duhen po nuk piqen, dhe pjekuria s’ka të bëjë me moshë hiç. Të dyja palët refuzojnë të rriten, pasi duhet pjekuri e vërtetë të shohësh të vërtetën në sy, e të gjesh një sistem si ta pranosh atë. Duhet pjekuri të dëgjosh për të dëgjuar e jo për t’u kundër përgjigjur, të thuash “më fal” po qe nevoja, e të ofrosh një mbështetje të vërtetë emocionale edhe pse ndoshta nuk kupton asnjë lloj gjëje nga sfidat e tjetrit, por ke pjekurinë të respektosh atë që s’e kupton.

Duhet të fillojmë urgjent të ushqejmë shëndetin mendor, e sidomos në fillim të moshës së pjekur, në mënyrë që mos të zgjohesh 37 vjeç, të kanë hequr nga puna krejt kot dje e nuk i ke thënë njeriut, pa partner/e, në shtëpi të mamit, në depresion… Pa i qarë dot hallin njerëzve me të cilët ndan çatinë nga frika mos i lëndon edhe nga dija se nuk do të kuptojnë.

E po dikujt i takon të bëjë hapin e parë të pjekurisë, dhe realitetin më kompleks e kemi ne pa frika konkrete a do jetojmë, që na jep dhe privilegjin e të menduarit për emocionalitetin e gjithkujt dhe sa i rëndësishëm është ushqimi i tij.

Vitet 90’  dhe gjithë me çka je rritur nuk janë një kujtim i bukur, por përkufizojnë kush je; vëri në punë tashmë.

 

 

 

 

86 Comments

 • Posted August 12, 2023
  by Qbkrqh

  fenofibrate 160mg pill cheap fenofibrate 160mg buy tricor tablets

 • Posted August 17, 2023
  by Usuyah

  order cialis 20mg pill cialis 40mg without prescription viagra mail order usa

 • Posted August 20, 2023
  by Vyxuaq

  order ketotifen generic buy tofranil 25mg without prescription order tofranil 75mg online

 • Posted August 20, 2023
  by Xssvrf

  purchase mintop flomax 0.2mg without prescription over the counter ed pills

 • Posted August 22, 2023
  by Hbflct

  brand precose 50mg repaglinide 2mg brand order fulvicin 250 mg

 • Posted August 23, 2023
  by Zkymuj

  buy cheap aspirin aspirin online buy purchase imiquimod creams

 • Posted August 26, 2023
  by Kngyqx

  melatonin 3 mg over the counter buy norethindrone pills for sale buy danocrine 100mg sale

 • Posted August 27, 2023
  by Iimbku

  dipyridamole cost where to buy felodipine without a prescription pravastatin 20mg cost

 • Posted August 29, 2023
  by Idyoqb

  duphaston 10mg brand buy empagliflozin generic buy jardiance 10mg sale

 • Posted August 31, 2023
  by Bmixpx

  etodolac 600mg cost order monograph 600mg generic cilostazol uk

 • Posted August 31, 2023
  by Pvyumv

  fludrocortisone 100 mcg generic order bisacodyl 5 mg for sale order loperamide 2mg for sale

 • Posted September 3, 2023
  by Kdxjdw

  brand prasugrel 10mg dimenhydrinate order buy detrol 2mg

 • Posted September 5, 2023
  by Gynrmi

  pyridostigmine tablet pyridostigmine 60 mg uk order maxalt online

 • Posted September 6, 2023
  by Oaeebl

  order ferrous sulfate 100 mg without prescription buy ferrous sulfate 100mg for sale betapace where to buy

 • Posted September 9, 2023
  by Xfcniz

  buy generic xalatan over the counter purchase zovirax order exelon pills

 • Posted September 9, 2023
  by Cjyfqy

  buy enalapril 10mg pills generic doxazosin 1mg duphalac canada

 • Posted September 12, 2023
  by Efttcj

  order betahistine 16 mg sale buy probenecid online cheap benemid drug

 • Posted September 13, 2023
  by Oavjtx

  premarin sale oral viagra 100mg cost sildenafil 50mg

 • Posted September 14, 2023
  by Seqpno

  prilosec 20mg sale purchase prilosec pills buy lopressor 100mg for sale

 • Posted September 15, 2023
  by Jozjlx

  order tadalafil online buy viagra 50mg online order sildenafil 100mg pill

 • Posted September 16, 2023
  by Qrqcgf

  generic micardis 20mg hydroxychloroquine order molnunat cheap

 • Posted September 18, 2023
  by Tmdqqz

  buy cenforce 50mg generic brand chloroquine aralen 250mg drug

 • Posted September 18, 2023
  by Yrerte

  modafinil 100mg cheap order phenergan generic prednisone 10mg cost

 • Posted September 22, 2023
  by Igcfve

  isotretinoin 20mg drug order accutane sale buy zithromax 250mg pills

 • Posted September 22, 2023
  by Lxrkkm

  omnicef for sale online prevacid order online lansoprazole 30mg price

 • Posted September 24, 2023
  by Wekann

  buy azipro pills for sale buy omnacortil 5mg sale buy neurontin 600mg generic

 • Posted September 26, 2023
  by Tferva

  buy atorvastatin 10mg generic buy atorvastatin 40mg without prescription order norvasc 10mg generic

 • Posted September 26, 2023
  by Hajgin

  casino near me how to get furosemide without a prescription buy lasix 40mg generic

 • Posted September 28, 2023
  by Zilcpd

  slot casino roulette casino ventolin 2mg without prescription

 • Posted September 28, 2023
  by Gmyuxm

  order protonix for sale order pantoprazole 40mg online purchase pyridium generic

 • Posted September 30, 2023
  by Duiiup

  best online casino for money casino blackjack oral stromectol cost

 • Posted October 1, 2023
  by Ndhbsl

  red dog casino world series of poker online buy generic levoxyl

 • Posted October 1, 2023
  by Vcpgaj

  brand symmetrel tenormin cost dapsone us

 • Posted October 3, 2023
  by Hihqqi

  generic clomiphene azathioprine oral order imuran pills

 • Posted October 4, 2023
  by Iqeixe

  buy medrol 16 mg buy methylprednisolone no prescription buy triamcinolone 4mg online

 • Posted October 5, 2023
  by Geoxdk

  buy levitra 20mg online oral levitra cheap tizanidine

 • Posted October 6, 2023
  by Ukkcjd

  dilantin cheap order generic cyclobenzaprine 15mg generic oxytrol

 • Posted October 7, 2023
  by Uoyygk

  how to buy perindopril buy clarinex generic buy allegra 120mg without prescription

 • Posted October 8, 2023
  by Lgwylq

  buy generic baclofen for sale buy cheap amitriptyline ketorolac drug

 • Posted October 10, 2023
  by Bbkovv

  claritin cost order priligy 90mg generic buy generic priligy 60mg

 • Posted October 10, 2023
  by Yocraj

  buy baclofen online elavil generic order toradol

 • Posted October 12, 2023
  by Smzhim

  alendronate sale macrodantin over the counter order macrodantin 100 mg pill

 • Posted October 12, 2023
  by Bog

  There’s a new version of this page but it’s only in English right now. Help us translate the latest version. Crypto is a cryptocurrency wallet and exchange platform that allows users to stake their holdings in its native token, MCO. It also offers staking opportunities on several other cryptocurrencies like Ripple (XRP) and Ethereum Classic (ETC). “Our longer term strategic goal is to reach 100m users in the Crypto ecosystem within 5 years.” The company’s name in December was emblazoned on the home of the LA Lakers and the LA Kings, with Crypto Arena replacing Staples Center.  You can set the delegation amount you wish, but leave 1 CRO unstaked to pay for future transactions. Then, click on review and confirm the transaction.
  http://xn--9z2b23n2e4a724cgvlx0h23g.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=48380
  See all events As the world’s first cryptocurrency, Bitcoin has come a long way in terms of its value. However, one does not have to buy an entire bitcoin as bitcoins can be divided into small units called satoshis, named after the creator. A satoshi is equivalent to 0.00000001 bitcoin. Keep in mind that the market cap of a cryptocurrency can appear artificially high due to volatility in price or the tokenomics of its coin supply. To gain a more accurate understanding of a cryptocurrency’s value, it is recommended to analyze its other metrics such as trading volume, liquidity, and fully diluted valuation. Cryptocurrency Trading Crypto prices are largely determined by the supply-demand balance between buyers and sellers. Most cryptocurrencies are distributed and limited by max supply. The higher the demand for a cryptocurrency, the higher its price will be. If a cryptocurrency is in low demand, the price decreases. When supply and demand are equal, the market is stable.

 • Posted October 14, 2023
  by Kandy

  I really like iit whhen people come together annd share views.
  Great site, stic woth it!

 • Posted October 15, 2023
  by Brkpdl

  buy inderal online buy cheap generic inderal clopidogrel 75mg canada

 • Posted October 17, 2023
  by Someme

  buy nortriptyline online cheap methotrexate where to buy buy generic acetaminophen for sale

 • Posted October 17, 2023
  by Baoksa

  cheap glimepiride 1mg buy arcoxia 120mg online cheap etoricoxib online

 • Posted October 19, 2023
  by Qwgyhq

  order medex pill metoclopramide 10mg price buy reglan online cheap

 • Posted October 21, 2023
  by Baqlkz

  orlistat 60mg without prescription diltiazem 180mg without prescription order diltiazem online cheap

 • Posted October 22, 2023
  by Wqdesq

  buy pepcid pills buy pepcid generic tacrolimus 1mg cost

 • Posted October 25, 2023
  by Uynykn

  order esomeprazole for sale order mirtazapine pills topiramate 100mg tablet

 • Posted October 26, 2023
  by Seijin

  order astelin 10ml sprayers order avapro online buy avapro 150mg for sale

 • Posted October 26, 2023
  by Gew

  For the Nigeria business, Travelstart has chosen to focus on mastering one product: online flight booking. They don’t handle visa enquiries, hotels or car hire services.  During its launch phase it offered flat rate discounts on certain flights, and in one case it actually charges less than booking directly with the airline. But like other OTAs, it charges a booking fee for all flights checked by Business Insider South Africa. I made a booking ZA09473705 in 1 February 2022 however there was no flight booked with a service provider. As a result, I had to book a FlySafair FA278 flight on the day at the airport 2 February 2022 as well as a return flight on 8 February 2022 FA265. I was not contacted by Travelstart throughout this terrible experience even after I initiated the… Disclaimer : Travelstart will quote your refund amount applicable to the airlines policy at the time the airline reserves the right to change their policies at any given time.
  https://ace-wiki.win/index.php?title=Planning_a_trip_for_a_large_group
  Aller au contenu Thanks to GetYourGuide and similar services, you can now arrange everything from the comfort of your home. You know in advance how much it will cost you because the company guarantees the lowest prices on the market. If you can find the same trip for an even lower price, the company will pay you the difference in price. Except for the lowest prices, GetYourGuide is trying to guarantee also the most quality services. If the company isn’t satisfied with one of their agencies, they terminate the cooperation with them.     Your ticket is a contribution to the construction. You do set your own rates, so presumably, you can adjust them to account for the fee schedule. But exorbitant cost of this site could land your tour service bad reviews. GetYourGuide has also dozens of consumer complaints from people who maintain that the service they booked through GYG was cancelled at the last minute, misrepresented and or overpriced.

 • Posted October 28, 2023
  by Vztaxb

  imitrex medication levaquin pill buy generic avodart over the counter

 • Posted October 29, 2023
  by Tacmst

  order zyloprim 100mg rosuvastatin for sale online buy rosuvastatin 10mg sale

 • Posted October 29, 2023
  by Uzjevy

  buy ranitidine 300mg pills celebrex 100mg uk celecoxib medication

 • Posted October 31, 2023
  by Uintfc

  order buspar 10mg sale ezetimibe price order amiodarone 200mg sale

 • Posted November 1, 2023
  by Josygb

  tamsulosin uk buy ondansetron no prescription simvastatin sale

 • Posted November 2, 2023
  by Faraho

  purchase motilium generic sumycin 250mg usa cheap sumycin

 • Posted November 3, 2023
  by Yugixk

  spironolactone brand aldactone 100mg pills propecia 5mg tablet

 • Posted November 4, 2023
  by Dedtjd

  online thesis writing write me a paper order an essay online

 • Posted November 6, 2023
  by Izxqtk

  aurogra 50mg price sildenafil overnight shipping usa buy generic estradiol 2mg

 • Posted November 6, 2023
  by Fsebul

  buy flagyl 400mg sale buy sulfamethoxazole pill order keflex 125mg generic

 • Posted November 8, 2023
  by Xpelkk

  lamotrigine 50mg cost purchase prazosin sale vermox 100mg drug

 • Posted November 8, 2023
  by Hnlntd

  buy clindamycin tablets order erythromycin 500mg online cheap fildena ca

 • Posted November 10, 2023
  by Zsvziy

  buy nolvadex 20mg sale buy betahistine pill buy generic symbicort online

 • Posted November 10, 2023
  by Denmwq

  brand retin gel avana over the counter avana 100mg pill

 • Posted November 12, 2023
  by Hbzocn

  purchase cefuroxime online cheap where can i buy bimatoprost order robaxin sale

 • Posted November 12, 2023
  by Lxthws

  order tadalafil 10mg generic buy cambia pill indocin 50mg ca

 • Posted November 14, 2023
  by Pmyadj

  order trazodone 50mg generic sildenafil cost purchase clindamycin online cheap

 • Posted November 16, 2023
  by Whaflq

  aspirin 75mg sale buy aspirin generic casino play

 • Posted November 16, 2023
  by Cdlkos

  terbinafine 250mg brand free money no deposit casino free slots casino games

 • Posted November 17, 2023
  by Heaqws

  help with essays free slots play roulette free for fun

 • Posted November 18, 2023
  by Yqmhfy

  write my paper for me cefixime for sale online cefixime 100mg generic

 • Posted November 19, 2023
  by Bkmjbw

  how to buy rocaltrol trandate pills tricor 160mg pills

 • Posted November 20, 2023
  by Borbss

  order trimox 250mg sale trimox cost biaxin generic

 • Posted November 21, 2023
  by Nzdsno

  best acne pills prescription adult acne causes in female purchase oxcarbazepine

 • Posted November 22, 2023
  by Gcyktj

  catapres over the counter spiriva generic buy spiriva online cheap

 • Posted November 23, 2023
  by Xclarj

  order alfuzosin generic does advil help stomach aches medicine for acidic stomach

 • Posted November 24, 2023
  by Dvqffl

  minocin capsules order requip 1mg pill order requip 2mg online

 • Posted November 25, 2023
  by Borspb

  get sleep medication online where to buy sleeping pill cheapest diet pills that work

 • Posted November 26, 2023
  by Cqvqkq

  femara order online aripiprazole sale aripiprazole 30mg oral

 • Posted November 26, 2023
  by Vhmohd

  quit smoking antidepressant medication disease modifying antirheumatic drug therapy painkillers online legally

 • Posted November 28, 2023
  by Yativo

  buy provera 10mg pill oral medroxyprogesterone buy generic microzide 25mg

 • Posted November 28, 2023
  by Wfvubi

  pills that help herpes diagnosed with type 2 diabetes diabetes diet pills that work

 • Posted November 29, 2023
  by Desqoz

  purchase cyproheptadine online cheap ketoconazole order nizoral 200mg sale

Leave a comment