Ka dy lloje njerëzish në këtë botë në lidhje me metropolin më “organik” në botë, Nju Jorkun: ata që e kanë parë, dhe ata që nuk e kanë parë, ende.

Dhe nga ata që e kanë parë ndahen në 2 kategori të tjera madhore (me nën-nuanca, patjetër): 1: interesant por i frikshëm, nuk do jetoja dot. 2: dua t’ia puth trotutuarin e qelbur.

Kot sa ta them po jam kategoria e dytë. Sapo hedh hapin e parë në qytet brenda, fillon kolona zanore e ndonjë ambulance apo policie, shoqëruar me kantiere dhe rikonstruksione që nuk mbarojnë kurrë. Në rrugë qarkullojnë vetëm taksi, autobusa dhe limuzina, apo turistë të paditur që nuk i kanë bërë mirë llogaritë se sa të bie kokës të qarkullosh me makinë në një qytet ku ka mbi 10 milionë njerëz që nusërojnë në të çdo ditë.

Nuk di ku t’i mbash sytë më parë: në tokë, te njerëzit aq pabesueshmërisht të larmishëm, apo te ndërtesat që rrinë ngjitur me njëra-tjetrën me aq respekt, duke të mbuluar ty diellin në shumë prej rrugëve.

Apo te kullat moderne që nuk ka iPhone X që t’ia përthekojë gjithë dimensionet dhe magjinë që rrezatojnë? Ups, kujdes çantën ama. Uhhh… Mi ishte ai? Po ishte sa macja ime!

Aq shumë zgedhje, që papritur nuk dëgjon më mendimet e tua, dhe ajo sjell një paqe të re, ndërkohë që truri përpiqet të regjistrojë shpejt gjithë këtë informacion të ri.

Se jo për gjë, por ka çdo ditë informacion të ri, edhe nëse jeton aty.

Sheh dikë që të kujton tezen në Fier nga praqitja? No problem. Qyteti i shkon shumë.

Ndonjë aktor nga Game of Thrones që as e kishe imagjinuar që është i vërtetë, jo mo po ndan të njëjtën pllakë trotuari me ty? No problem, qyteti i shkon shumë dhe as që ke kohë të shokohesh.

Ti je me gojë hapur nga përqëndrimi, duke mbajtur fort sendet e vyera, flokët jashtë orbite, duke kërrusur qafën të kuptosh sa lart shkon ajo kulla mbas asaj kullës gjithashtu tejet të lartë, që duket si transparente? No problem, qyteti të shkon shumë.

Sheh një njeri tmerrësisht tërheqës dhe nuk po e kupton dot çfarë race është se njohuria jote mbaron me 5 raca kryesore? No problem, të dyve ju qyteti ju shkon shumë.

Askush nuk gjykon. Të gjithë vëzhgojnë.

I gjithë qytetërimi i qenies njeri, qoftë nga cilado gungë e planetit tokë, merr kuptim në këtë ishull. Çdo novacion merr fluturim që aty, dhe nuk ndjej se ka një metropol tjetër që i përfshin të gjithë njerëzit bashkë me shkencë e art me sytë nga qielli dhe drejt së ardhmes në një mënyrë kaq origjinale, kaq perfekte, dhe me kaq rregull (xhungle, sigurisht).

Nuk ka rëndësi kush ishe aty nga erdhe. Këtu ji kush të duash dhe çfarë të duash, vetëm me një kusht: duhet të japësh rezultate origjinale.

E pasi eca 12 km në ditë për 3 ditë, duke injoruar komplet gishtin e vogël që bërtiste në dhimbje e chat-et që po shpërthenin me 243 njoftime, u ula në ballkonin e vogël të disa shqiptarëve (i vogël i vogël, po pamjen llahtar!) që jetonin një një apartament të vogël 1+1, paguanin 4800 $ qira mujore për të, 2000$ kopësht për fëmijën, e sa shpenzime të tjera që ne nuk i përkthejmë dot se çfarë janë duke qenë se vetë kemi vetëm tre në muaj: ujë, energji, internet/tv.

U ula dhe ndëshkova veten që nuk ika kur isha më e re, që nuk ndenja aty kur shkela për herë të parë, 20 vjeç.

E teksa po flisnim për gjëra të ndryshme, kryesisht si po ia çoja unë, bashkëfolësi që jetonte në katin e 22 në Manhattan, më tha:

“Lum ti që jeton në Tiranë!”

Qesha, por fjalia më ra kokës. Ishte fjali e sinqertë.

Ju thashë vetëm 2 fatura të sipërfolësve, dhe “e më mirë se kanë lekë ata”, do thoni ju. Jo, nuk janë të pasur.

Përkundër si mendojnë shumë njerëz që nuk kanë emigruar kurrë, nuk të paguan njeri 8,000 $ në muaj vetëm pse është “Amerikë”. Nëse i je afruar një shifre të tillë, nga e cila 70% të ikin fatura gjithsesi, do të thotë që e ke paguar faturën tënde me gjak në të kaluarën, ose ke një biznes që nuk të mundëson as të shijosh diellin, në kuptimin e parë të fjalës. Këta njerëz nuk e dinë çfarë është të dalësh në punë për të dalë prapë menjëherë për të pirë kafen e mëngjesit dhe për t’i mbajtur “takimet” po në kafe ku 90% fliten teorira të paverifikuara dhe 10% punë.

Këto janë thjesht mendimet e mia. Po ata ndjenin se u mungonin shumë gjëra që “shtëpia”, a.k.a Shqipëria t’i dhuron pa shumë mund. Ata ndjenin se lumturia nuk matet me një pasaportë “me reputacion”, e as me një rrogë të madhe që siç e merr, e shpërbën direkt, jo vetëm pa asnjë kursim, po me borxhe deri ditën e fundit të jetës. Ata ndjenin se jeta është më e shijuar në “shtëpi” dhe se tani ata ishin tepër të zhytur në sistem për të marrë guximin e çmendur për t’u kthyer.

Kurse unë mendoja se sa më mirë do e kisha gjetur veten profesionalisht në një vend ku askush nuk paragjykon por vetëm ekzekutojnë. Cfarë kënaqësie të zgjoheshe çdo ditë në qytetin më “hot” në botë. Të kishe kaq shumë zgjedhje për të mira materiale, me çmime ndoshta dhe më të lira se në shtëpi. Të ishe pjesë e së ardhmes së planetit dhe pionier i çdo gjëje të re që hidhet në publikun e gjerë.

Aty e pashë që ky diskutim është tërësisht i kotë, sepse në përgjithësi, është pjesë thelbësore e qenies së njeriut të lakmojë atë që nuk kemi. Ajo do Tiranë, unë dua Nju Jork!

Ta zëmë erdha në Nju Jork. Nja 1-3 vjet do hiqja të stabilizohesha, që do më plakte një çikë para kohe, siç ndodh kudo kur je i rritur me përgjegjësi. Po pastaj, do bija në rutinë, dhe do qaja për Tiranën time.

Kafet e mira në diell. Karkalecat në bregdet. Koktejet e papara, të lira. Restorantet të cilësisë Michellin, po jo me çmime Michellin. Shoqërinë që ka kohë për ty e nuk ke nevojë t’i thuash 1 muaj para një “brunch”. Familja e ngushtë, e gjerë, fisi. Deti. Europa mu aty.

Deti prapë.

Dhe aty fillova të këndoj në kokë një këngë të vjetër të Travis, që e kisha pothuaj harruar, por m’u kujtua e gjitha:

The grass is always greener on the other side / Bari është gjithmonë më i gjelbër në anën tjetër
The neighbor’s got a new car that you want to drive / Komshiu ka një makinë e re që do ta ngasësh
And when time is running out you want to stay alive / Dhe kur po ikën koha, ti do thjesht të jesh gjallë

We all live under the same sky / Të gjithë jetojmë nën të njëjtin qiell
We all will live we all will die / Të gjithë do jetojmë, të gjithë do vdesim
There is no wrong / S’ka të gabuar
There is no right / S’ka të drejtë
The circle only has one side / Rrethi ka vetëm një anë.

Të dua Tiranë.
Të dua Nju Jork.

 

 

 

 

 

 

 

85 Comments

 • Posted August 13, 2023
  by Jzwxwd

  tricor 200mg generic tricor 160mg uk cheap tricor 160mg

 • Posted August 17, 2023
  by Krhypk

  buy generic ketotifen 1 mg buy tofranil 75mg purchase tofranil without prescription

 • Posted August 18, 2023
  by Vflhpq

  buy cialis online safely sildenafil tablet overnight viagra delivery

 • Posted August 20, 2023
  by Nqqwss

  buy acarbose 50mg pills buy griseofulvin 250 mg generic cost fulvicin 250 mg

 • Posted August 21, 2023
  by Zigzzu

  mintop cost tadalafil online buy buy ed pills sale

 • Posted August 24, 2023
  by Imrkeb

  brand aspirin imiquad online buy cheap generic imiquimod

 • Posted August 25, 2023
  by Nbesyh

  buy dipyridamole medication dipyridamole 100mg tablet buy pravastatin online

 • Posted August 27, 2023
  by Yykovo

  buy meloset pills buy norethindrone 5mg without prescription order danazol 100mg pills

 • Posted August 28, 2023
  by Arxken

  florinef 100mcg over the counter buy imodium 2mg for sale loperamide order

 • Posted August 29, 2023
  by Rvcwhf

  dydrogesterone buy online forxiga cost buy jardiance cheap

 • Posted September 1, 2023
  by Scxmtc

  order prasugrel 10 mg generic buy chlorpromazine no prescription buy detrol generic

 • Posted September 2, 2023
  by Bclarw

  where to buy etodolac without a prescription oral monograph 600 mg buy pletal 100mg pills

 • Posted September 4, 2023
  by Penveh

  buy ferrous sulfate medication purchase ferrous online cheap betapace price

 • Posted September 6, 2023
  by Xjovfh

  pyridostigmine 60mg brand order maxalt online maxalt buy online

 • Posted September 7, 2023
  by Atixxd

  where can i buy vasotec buy casodex generic generic lactulose

 • Posted September 10, 2023
  by Ydzzrm

  buy betahistine without prescription buy betahistine 16 mg probenecid 500 mg oral

 • Posted September 12, 2023
  by Vvsiov

  buy omeprazole 10mg generic omeprazole online buy buy metoprolol for sale

 • Posted September 14, 2023
  by Plikyf

  order premarin sale buy dostinex without a prescription buy sildenafil online cheap

 • Posted September 15, 2023
  by Ipcpqf

  generic telmisartan 80mg plaquenil 200mg pills buy molnupiravir 200mg online cheap

 • Posted September 16, 2023
  by Emdvoz

  tadalafil 20mg canada cheap tadalafil sale brand viagra

 • Posted September 16, 2023
  by Feodfj

  cenforce 50mg drug buy aralen online buy cheap aralen

 • Posted September 19, 2023
  by Gvqqsa

  omnicef 300 mg cheap lansoprazole 15mg pill buy prevacid 15mg for sale

 • Posted September 19, 2023
  by Ufiqmk

  modafinil 200mg canada buy provigil 100mg generic deltasone 20mg for sale

 • Posted September 22, 2023
  by Eltvce

  purchase accutane pills amoxil sale zithromax 250mg cost

 • Posted September 22, 2023
  by Cgufxa

  buy lipitor 80mg sale order atorvastatin 80mg brand norvasc

 • Posted September 24, 2023
  by Miveli

  azipro us buy omnacortil for sale order gabapentin 800mg sale

 • Posted September 26, 2023
  by Mvcnif

  buy cheap generic pantoprazole order lisinopril 5mg without prescription pyridium online

 • Posted September 27, 2023
  by Eonenf

  online slots real money buy furosemide 100mg generic furosemide 100mg without prescription

 • Posted September 29, 2023
  by Jrxicb

  real money casino online cheap doxycycline 100mg ventolin 2mg cost

 • Posted September 29, 2023
  by Udsxba

  symmetrel where to buy purchase amantadine without prescription buy avlosulfon pill

 • Posted September 30, 2023
  by Kvgcwm

  play blackjack stromectol usa oral ivermectin cost

 • Posted October 2, 2023
  by Uejglc

  free spins no deposit uk synthroid over the counter buy synthroid 75mcg pills

 • Posted October 2, 2023
  by Vjwlby

  medrol oral order nifedipine aristocort brand

 • Posted October 3, 2023
  by Gtrzjq

  buy serophene generic azathioprine ca azathioprine 25mg over the counter

 • Posted October 4, 2023
  by nix

  Mobile gamers rejoice! Ruby Fortune Casino provides an unparalleled mobile gaming experience, topped with substantial no deposit bonuses accessible from your mobile device. Before embarking on your digital gambling journey, it’s crucial to understand Ontario’s gambling laws and market restrictions. Online casinos in Ontario operate within a legal and regulated framework, ensuring fair and secure gaming experiences for players. Always ensure that your chosen platform is licensed by the Alcohol and Gaming Commission of Ontario (AGCO), the regulatory body overseeing gambling activities in the province. JackpotCity Casino is an instant-play, HTML 5 casino site. While once upon a time, you had to download the software to play, this is no longer the case. In terms of technicalities, the site performed well. Load time was quick and the games played smoothly. The site design is standard and intuitive, and the dark purple theme gives it a luxurious night time theme. You will have to sign up for an account and login to see the full selection of games available at the casino.
  https://sethzxvs418418.onesmablog.com/rtp-casino-60229368
  As one of the premier San Diego casino hotels in the city, Valley View Casino & Hotel is what many of its competitors aspire to be. Featuring well-appointed suites with floor-to-ceiling windows, marble and granite bathrooms, free VIP breakfasts, and breathtaking views of the Palomar Mountains, class and luxury all but exude from this high-end casino hotel. Of all the hotels near Valley View Casino Center San Diego, this one is our absolute favorite. The dining here, at your choice of on-site restaurants (including an all-you-can-eat buffet!), is also equally unmatched, taking your experience to new heights. We look forward to your stay at Morongo Casino Resort & Spa, the ultimate choice among luxury resorts in Southern California. Check out our bingo calendar so you don’t miss out on some amazing bingo prizes!

 • Posted October 5, 2023
  by Wguquv

  order coversyl generic buy allegra for sale order fexofenadine online cheap

 • Posted October 5, 2023
  by Iylrjj

  brand levitra 10mg vardenafil ca buy zanaflex cheap

 • Posted October 7, 2023
  by Nbwbpd

  buy dilantin 100mg online order oxybutynin for sale oxybutynin 5mg us

 • Posted October 8, 2023
  by Xqeudq

  claritin us buy altace 10mg generic order priligy 60mg pill

 • Posted October 9, 2023
  by Ztbilo

  generic ozobax order amitriptyline 50mg generic ketorolac price

 • Posted October 11, 2023
  by Qwhrea

  lioresal online buy baclofen 10mg generic where can i buy ketorolac

 • Posted October 11, 2023
  by Hzueun

  amaryl 1mg sale etoricoxib online order etoricoxib 120mg uk

 • Posted October 13, 2023
  by Nvznps

  alendronate 35mg sale gloperba oral buy nitrofurantoin online

 • Posted October 15, 2023
  by Pjycho

  inderal 20mg without prescription nurofen online order buy clopidogrel online cheap

 • Posted October 18, 2023
  by Givhuw

  buy pamelor 25mg online cheap buy nortriptyline 25 mg without prescription acetaminophen 500mg brand

 • Posted October 19, 2023
  by Lotggk

  orlistat 60mg drug buy asacol 800mg generic diltiazem 180mg ca

 • Posted October 20, 2023
  by Opctbu

  buy coumadin 2mg online cheap purchase paxil pills buy metoclopramide 20mg sale

 • Posted October 22, 2023
  by Jtummp

  purchase azelastine nasal spray order zovirax 400mg for sale avapro price

 • Posted October 23, 2023
  by Cczgml

  order famotidine 20mg generic prograf 5mg ca tacrolimus pills

 • Posted October 26, 2023
  by Fwzohd

  purchase esomeprazole remeron 15mg brand topiramate 100mg us

 • Posted October 27, 2023
  by Cifbwn

  allopurinol 300mg brand clobetasol ca rosuvastatin over the counter

 • Posted October 29, 2023
  by Eeyzuw

  order imitrex 50mg buy generic avodart for sale avodart brand

 • Posted October 29, 2023
  by Ajnwjy

  order buspar 5mg online buy ezetimibe 10mg generic cordarone 100mg uk

 • Posted October 30, 2023
  by Twdxmj

  buy ranitidine pill zantac 150mg us cost celebrex 200mg

 • Posted October 31, 2023
  by Sluchw

  motilium 10mg pill carvedilol over the counter sumycin 250mg drug

 • Posted November 1, 2023
  by Xlnvvs

  flomax 0.2mg tablet order zofran 4mg online cheap buy simvastatin paypal

 • Posted November 2, 2023
  by Nmerhx

  academic writing blog write paper online buy a term paper online

 • Posted November 3, 2023
  by Xpdglv

  aldactone 100mg canada order valtrex 1000mg pill buy finasteride 1mg pill

 • Posted November 4, 2023
  by Hsksxx

  purchase sildenafil online cheap aurogra 100mg us order yasmin online cheap

 • Posted November 5, 2023
  by Cdzfmu

  order forcan without prescription ampicillin 500mg oral buy cipro generic

 • Posted November 6, 2023
  by Jmpkil

  order lamotrigine 200mg order generic prazosin 1mg buy cheap generic mebendazole

 • Posted November 7, 2023
  by Mkglbl

  cost metronidazole 400mg order metronidazole for sale cheap cephalexin 125mg

 • Posted November 8, 2023
  by Lbpxww

  generic tretinoin gel buy tretinoin gel buy generic stendra for sale

 • Posted November 9, 2023
  by Eykhuq

  order cleocin 300mg generic fildena buy online fildena medication

 • Posted November 10, 2023
  by Rewyaa

  tadacip 10mg brand buy indomethacin 75mg pill indocin 50mg pills

 • Posted November 10, 2023
  by Wznryv

  buy cheap generic nolvadex buy betahistine generic rhinocort over the counter

 • Posted November 12, 2023
  by Jnspdb

  brand ceftin lumigan allergy spray buy methocarbamol 500mg sale

 • Posted November 12, 2023
  by Rjwdue

  order lamisil 250mg lamisil tablet betfair casino online

 • Posted November 14, 2023
  by Hdzzrv

  generic desyrel 100mg sildenafil drug buy clindac a

 • Posted November 16, 2023
  by Xlvmer

  essays help managerial accounting homework help cefixime 200mg drug

 • Posted November 16, 2023
  by Basjig

  aspirin 75mg over the counter aspirin 75mg usa free slot

 • Posted November 18, 2023
  by Zzstpc

  dissertation writers online 100 most popular free slots live dealer blackjack

 • Posted November 18, 2023
  by Vgvhmx

  amoxicillin 250mg pill clarithromycin uk buy clarithromycin 250mg without prescription

 • Posted November 20, 2023
  by Ntextx

  calcitriol 0.25 mg cost tricor 160mg ca buy tricor pill

 • Posted November 20, 2023
  by Somosy

  clonidine without prescription buy spiriva generic order tiotropium bromide 9 mcg pills

 • Posted November 22, 2023
  by Fgdmct

  acne oral medication without dermatologist oxcarbazepine 300mg sale oxcarbazepine 600mg oral

 • Posted November 22, 2023
  by teamp

  From Dudley Lane you can turn right onto the B1318 where you’ll come to a roundabout. This roundabout will give you access to both the A19 and the A1. Powered by Nationwide Councillors approved the Bellway development at Centurion Park for a second time, despite objections Hello and thank you so much for taking the time to leave this fantastic review! We’re thrilled to hear of the excellent service you received and wish you all the best in your new Bellway home! Thanks again, Team Bellway So Bellway are able to start new projects but still can’t undertake Surveys Building Fire Safety Remedial Works to make safe their legacy buildings following Grenfell. How long must residents continue to wait? Surely Government should link new approvals to rectifying legacy issues. We publish developments approved by the development plan approval service here.
  https://www.funddreamer.com/users/cowsfurchena1980
  If you are looking for a cheap property for sale in Italy then this Tuscan townhouse with a small garden in a small hamlet about 15 mins from Sansepolcro could fit the bill. More info Besiktas on the shores of the Bosphorus is high profile and ideal for people who want great transport links or to be in the heart of the business centre, Levent. Sitting on either side of the Golden Horn, buyers looking at apartments for sale in Fatih and Beyoglu should expect to pay a higher price per square meter because these districts are the hearts of old and new Istanbul. However, their charming portfolio includes original, unique homes for urban city fans. We list properties for sale in Berlin both in new real estate developments and in authentic period building houses. Our Berlin real estate for sale listings also include investment properties intended to real estate investors , as well as vacant apartments for self-use purposes. In addition to our selection of apartments for sale in Berlin, we offer a personalized and success-based property search service to help you find and buy your ideal apartment in the capital of Germany!

 • Posted November 22, 2023
  by Dxrrzg

  buy minocycline online minocin 50mg drug cost ropinirole 1mg

 • Posted November 23, 2023
  by Rvfuhv

  alfuzosin 10mg pill tablet for abdominal pain dangers of heartburn medication

 • Posted November 24, 2023
  by Yfuvpp

  femara canada abilify canada order aripiprazole 30mg sale

 • Posted November 25, 2023
  by Ydxehk

  sleeping pills by price online sleep medication perscriptions online doctors that prescribe wegovy

 • Posted November 26, 2023
  by Qfzjxh

  provera 5mg cheap order biltricide purchase microzide pill

 • Posted November 27, 2023
  by Zsivmw

  stop smoking nhs app what does a dmard do acetaminophen contain pain killer name

 • Posted November 28, 2023
  by Twcbbo

  buy cyproheptadine 4 mg generic buy generic luvox for sale order nizoral 200mg sale

 • Posted November 28, 2023
  by Oubmqp

  antiviral drugs examples anti diabetic pills type 2 diabetes lab results

Leave a comment