Imazhi është marrë nga libri Le Petit Prince.

Duke larguar zbukurimet e fundvitit, që unë  i them vetes e botës që  i bëj per djalin po në fakt  i bëj edhe për vete… Po kërkoja një libër me fletë të mëdha e të trasha për të ruajtur ca flokë bore plastike që duhet të ruhen drejt.

Seç më ra dora në një libër… Më erdhën pak trutë vërdallë kur pashë kopertinën. Nuk e kisha parë nga fëmijëria ime. Si ka ndodhur që s’e kam parë mbi 20 vjet me sy… Nuk e di si ka udhëtuar në gjithë vendbanimit e mia këto vite. Dhe pse ma kapi dora pikërisht atë moment… unë e ndjeva si mister të kozmosit.

Astronomia e thjeshtuar, ishte libri. Ma kish sjellë dikush nga jashtë, po nuk kishte gjurmë të origjinës.

Teksa po kërkoja një faqje që ta mbaja mend kur të nxjerr floçkat në dhjetor, e ndjeva të më dilte para syve ai momenti që kinematografia e bën sepie: kur ecën mbrapsht në kohë dhe të kujtohen skena konkrete të dhjetëvejçarëve më parë.

Një një pikë ndoshta nga klasa e VI, kisha një shoqe dhe një shok të ngushtë. Ishim trio çerrash tipikë. Ecnim trotuareve me pllaka të paqëndrueshme, dhe këndonim “Ne jemi 3 shoqe…njëra ka 2 k**e.”

Nuk jam më e sigurt çfarë konsiderohet tipike në dhjetëvjeçarin e tretë të shekullit XXI, por ne kishim kuriozitet të thellë për kozmosin. Ajo na bashkonte.

Nuk di kush e filloi, po kam idenë ai shoku.

Planetet dhe çështja e Plutos, astronomina, vrimat e zeza dhe mundësia e jetës në ndonjë planet tjetër. Ishim përtej bisedave “a mendon se ka jetë”. Thjesht po prisnim t’i takonim, dhe shoku im ishte tërësisht  i bindur, premtuar dhe nga prindërit (ose ashtu thoshte ai!), se do e fillonte karrierën me astronaut e pastaj të shkojë ku të shkojë kjo punë.

Vazhdimin pak a shumë e dini.

Në gjimnaz shiheshim në rrugë, e përqafoheshim shumë. Unë isha fanse që ai të bëhej astronaut. E pyesja a ka parë shkolla të tilla? Përgjigjet bëheshin përherë e më evazive.

Në universitet ndalonim bënim pyetjet rutinë. Pa shumë përqafime.


Tani, më shumë nuk përshëndetemi se përshëndetemi.

Nuk është kjo pjesa e trishtë. Njeriu njeh me dhjetera mijëra njerëz në jetë, e ndonjë herë ata të fëmijërisë thjesht qëlluan afër.

Ai studio diçka krejt tjetër, në mënyrë që të vazhdonte biznesin famlijar.

Unë as nuk e konsiderova. Zhvillova interesa të reja dhe astronomia, do financim serioz në shkolla shumë të largëta. Por teksa ndalova tek kapitulli i “wormholes” te libri  i rizbuluar, e ndjeva një adrenalinë që më kapi zemrën, kokën, mendimet.

Unë kam ende shumë interes në atë temë. Kam ca nga librat e Stephen Hawking që po më luten t’i lexoj. Hapa NETFLIX dhe me gati babëzi i përbiva gjithë titujt astronomikë dhe nuk dija a të filloja në moment, apo të hiqja pemën tashmë përgjysëm.

U ula pak dhe po shikoja tim bir 4 vjeçar, i cili ka filluar të ketë mendime të plota mbi çdo gjë. Atë ditë po mahnitej me mjegullën që kish përthekuar Tiranën, dhe po më tregonte mua që mjegulla do kthehet sërish në qiell. Ashtu me mjegull dhe mua, m’u kujtua një thënie e Carl Sagan.

“Shko fol me fëmijët në kopsht apo ata në klasë të parë, dhe do të gjesh një klasë plot me entuziastë të shkencës. Ata bëjnë pyetje të thella. Pyesin: Çfarë janë ëndrrat, pse kemi gishta këmbe, pse është Hëna e rrumbullakët, kur e ka ditëlindjen bota, pse është bari  i gjelbër?”

Këto janë pyetje të rëndësishme, të thella. Atyre u dalin si flluska.

Shko fol me maturantët dhe nuk ka më asgjë nga kjo. Ata nuk janë më kuriozë.

Diçka e tmerrshme ndodhi mes kopshtit dhe maturës”.

 • Carl Sagan, shkencëtar.

Impulsi i parë është t’i biem sistemit shkollor. Dhe po, është për t’i rënë. Ndër shekuj, shkolla kudo në botë, të këput degët me lezet, të limon trungun, duke nxjerrë në fund qindra kuba druri, ndryshe nga trungjet që ishim kur filluam ditën e pare me lule dhe pasion.

Arsyet e tjera pastaj, janë të panumërta për t’i shtjelluar në brendësi. Emisionet televizive janë për mos t’ua zënë as emrat me gojë. Librat shqiptarë për fëmijë janë të keqpërkthyer, dhe duhen orë të tëra të kapësh një për së mbari për t’ua lexuar në darkë.

Pastaj ne.

Ne shpesh u biem shkurt pyetjeve të fëmijëve,  “ashtu e ka bërë zoti”; “I ke bërë detyrat e matematikës ti?” “luftën iliro-romake e mësove? Pa ma thuaj”.

Rriten, dhe fillojnë përplasjet. “Me këto nota do shkosh në universitet?” “Nuk ka të ardhme violina”. “Lexo Zhyl Vern se atë kishe detyrë. Pastaj Stephen Hawking”.

Çdo familje është e ndryshme.

Por çdo familje e ka pak radhën dhe të ndryshojë pak. T’i ushqejë kuriozitetet deri në fund. Të rriturit të kujtojnë pak sa kuriozë kanë qenë vetë. Të mbështesin çdo pasion, deri sa adoleshentja të kuptojë vetë a ia vlen të thellohet aty, dhe të arrijë vetë në ç’do të bëjë më të ardhmen.

Jeta rutinore është e domosdoshme, por ajo e ëndrrave është pa kufij.

Ashtu si kozmosi.

27 Comments

 • Posted August 13, 2023
  by Zkugwn

  fenofibrate pill order generic tricor 160mg buy generic fenofibrate

 • Posted August 18, 2023
  by Niivoh

  cialis 10mg for sale viagra 100mg cost sildenafil 50mg pills for men

 • Posted August 19, 2023
  by Slgezc

  purchase ketotifen sale doxepin 25mg brand order tofranil 25mg pills

 • Posted August 20, 2023
  by Lcwmrz

  minoxidil for sale online top rated ed pills ed pills comparison

 • Posted August 21, 2023
  by Fyppyf

  order generic acarbose buy micronase 5mg online how to buy fulvicin

 • Posted August 23, 2023
  by Kqkbht

  aspirin price buy zovirax medication oral zovirax

 • Posted August 26, 2023
  by Mztyah

  meloset pills desogestrel 0.075 mg price brand danazol

 • Posted August 26, 2023
  by Iddslt

  buy dipyridamole online cheap dipyridamole 100mg price pravastatin 20mg canada

 • Posted August 29, 2023
  by Zwduds

  buy dydrogesterone online sitagliptin for sale online empagliflozin price

 • Posted August 30, 2023
  by Hliorb

  fludrocortisone 100mcg for sale order florinef 100mcg online loperamide 2mg us

 • Posted September 1, 2023
  by Nvvtgw

  order etodolac buy mebeverine 135mg generic cheap cilostazol 100 mg

 • Posted September 2, 2023
  by MichaelSeT

  To read actual scoop, ape these tips:

  Look in behalf of credible sources: http://lawteacher.ac.uk/wp-content/pages/news-reporter-in-spongebob-who-is-it.html. It’s eminent to ensure that the expos‚ source you are reading is worthy and unbiased. Some examples of reputable sources subsume BBC, Reuters, and The Fashionable York Times. Announce multiple sources to get a well-rounded sentiment of a precisely info event. This can support you carp a more complete picture and dodge bias. Be hep of the perspective the article is coming from, as flush with reputable report sources can be dressed bias. Fact-check the low-down with another origin if a news article seems too lurid or unbelievable. Always make inevitable you are reading a fashionable article, as scandal can change quickly.

  By means of following these tips, you can befit a more in the know news reader and more wisely understand the world everywhere you.

 • Posted September 2, 2023
  by Ielcuu

  buy prasugrel 10 mg for sale detrol 1mg pill detrol without prescription

 • Posted September 5, 2023
  by Gvryke

  mestinon tablet cheap mestinon maxalt sale

 • Posted September 5, 2023
  by Zvlwzx

  order ferrous without prescription purchase betapace pills sotalol tablet

 • Posted September 8, 2023
  by Ufuudn

  buy cheap generic vasotec lactulose brand duphalac brand

 • Posted September 9, 2023
  by Etfopg

  buy zovirax without prescription exelon 6mg drug buy rivastigmine generic

 • Posted September 10, 2023
  by Davidprino

  Positively! Declaration information portals in the UK can be crushing, but there are numerous resources at to boost you mark the best the same for the sake of you. As I mentioned formerly, conducting an online search for https://www.wellpleased.co.uk/wp-content/pages/what-happened-to-sam-brock-nbc-news-the-latest.html “UK scuttlebutt websites” or “British information portals” is a great starting point. Not no more than determination this hand out you a thorough tip of report websites, but it intention also lend you with a heartier understanding of the in the air news landscape in the UK.
  On one occasion you have a liber veritatis of future account portals, it’s powerful to gauge each undivided to choose which best suits your preferences. As an case, BBC Intelligence is known quest of its objective reporting of news stories, while The Guardian is known quest of its in-depth criticism of bureaucratic and social issues. The Disinterested is known for its investigative journalism, while The Times is known in the interest of its work and wealth coverage. By arrangement these differences, you can select the rumour portal that caters to your interests and provides you with the rumour you have a yen for to read.
  Additionally, it’s significance all things neighbourhood pub news portals because explicit regions within the UK. These portals yield coverage of events and news stories that are fitting to the область, which can be specially cooperative if you’re looking to safeguard up with events in your town community. In behalf of instance, shire dope portals in London number the Evening Paradigm and the Londonist, while Manchester Evening News and Liverpool Reproduction are stylish in the North West.
  Comprehensive, there are many bulletin portals at one’s fingertips in the UK, and it’s high-level to do your experimentation to unearth the one that suits your needs. At near evaluating the contrasting news portals based on their coverage, variety, and position statement viewpoint, you can decide the one that provides you with the most related and attractive news stories. Decorous fortunes with your search, and I anticipate this bumf helps you reveal the perfect expos‚ portal suitable you!

 • Posted September 11, 2023
  by Deymjn

  purchase betahistine pill purchase zovirax eye drops order probenecid 500mg generic

 • Posted September 13, 2023
  by Zeexdf

  premarin 600 mg price premarin online order viagra for sale

 • Posted September 13, 2023
  by Hzrggx

  buy prilosec generic prilosec 20mg price buy metoprolol 100mg online

 • Posted September 15, 2023
  by top rated canadian pharmacies online
 • Posted September 15, 2023
  by Shatrj

  cialis tablets tadalafil 40mg pill viagra 100mg uk

 • Posted September 15, 2023
  by Onfdkv

  micardis uk micardis price oral molnunat 200mg

 • Posted September 17, 2023
  by Fpjobk

  how to get cenforce without a prescription order cenforce 100mg buy aralen generic

 • Posted September 19, 2023
  by Cvobid

  provigil usa order promethazine online cheap deltasone 20mg generic

 • Posted September 20, 2023
  by Toskcr

  order omnicef 300 mg online glycomet 500mg for sale prevacid 30mg sale

Leave a comment