Kokë më kokë me Zini Dreqon.

Ora 19.30. Fillon edicioni i lajmeve. Njësoj si ne jemi rritur me zërin e Dhimitër Gjokës apo Virgjil Kules, fëmijët sot po rriten me zërin qetësues të Drinit, që çfarëdo lajmi të jetë duke na kumbuar, nuk e bën të tingëllojë aq tragjik. Dhe ndryshe prej asaj kohe, sot kemi mundësi t’i ndjekim personazhet publikë të preferuar dhe çfarë stili jetese kanë: si e kalojnë ditën, ku hanë, ku dalin, me kë rrinë…
Po ka gjithmonë për të gërmuar. Edhe Drinin e lag ndonjë makinë në ditë me shi, dhe atij i fiksohet ndonjë melodi në kokë gjithë ditën. E më the të thashë.
Ndaj unë i ndava disa pyetje me kushtin që të më përgjigjej sinqerisht, dhe si një gjerman i përpiktë që është përkundër botës sonë, ashtu veproi.

 Çfarë ta dha buzëqeshjen e parë sot?

Çdo ditë ka një motiv të veçantë që më bën të buzëqesh. Mund të jetë një mendim i bukur apo ngjarje reale. Sidoqoftë, buzëqeshja vjen pas kafesë së parë.

Gjëja e pare që bën sa shkon në shtëpi?

Një dush. Por edhe ushqimi, po e konkurroi.

A ka ndonjë gjë që të gjithë vdesin, por ty s’të ekzalton?

Hmm… Meqë jemi në festa, kjo puna e pemës. Nuk e di, sikur përtoj dhe më duket pak cliché. Ka plot mënyra të tjera për të zbukuruar ambientet!

Nëse do të duhej të jetoje vetëm me 2 lloje ushqimesh, cilat do të ishin?

E lehtë. Markarona dhe peshk.

A të ka kapur ndonjëherë e qeshura pa kontroll në moment aspak të përshtatshëm? Trego.

Patjetër që po. Më ka kapur në disa vende në fakt. Një rast shumë i sikletshëm ka qenë kur kishim shkuar per vizitë te një mikeshë që po kalonte një fatkeqësi. Ç’të tregoj, na kapi disa vetave me një batutë kot. Kur të zë e qeshura në grup, është e pamundur të përmbahesh.

Një gjë që ke qejf ta provosh po s’ta mban.

Të hidhem nga avioni me parashutë.

Tri gjërat që të pëlqejnë më së shumti në këtë qytet.

Më pëlqen që po jetoj aty ku u linda dhe u rrita, jo shumë mund ta thonë këtë.

Më pëlqen që kam qenë prezent në evolucionin e zonës së Bllokut, dhe është një zonë që e dua shumë ende.

Adhuroj punën time, dhe jam i vetëdijshëm që do e kisha të vështirë ta bëja diku tjeter.

Cilësia jote më e mirë dhe cilësia jote më e keqe.

Mund të duket e habitshme, por është e njëjta cilësi për të dyja.

Jam tip i drejtpërdrejtë.

Kënga jote e preferuar e viteve 90’.
Moby- Porcelain

Po e këndoj në kokë tani. Ke pasur ndonjëherë ndonjë nofkë në çfarëdo pike të jetës?

Po dhe e kam akoma! Zini Dreqo. Një lojë fjalësh e vendosur nga një koleg para shumë vitesh.

Vizatimori yt i preferuar.
Ka qenë një film për femije me një familje elefantësh. Babar.

Cilin film mund ta shikosh pa fund dhe pse.

Filma romatikë, për shkak të natyrës që kam. Por dhe “Tomka dhe shokët e tij”! Hë-hë.

Në çfarë vendi e ke fiksim të shkosh dhe pse.

Në Afrikë, te zanafilla. Do ishte fantastike të shihja një tjetër formë të jetës dhe qytetërimeve apo fiseve në zhdukje.

 Mësuesi/ja më i çuditshëm që ke pasur, dhe pse?

Ç‘më kujtove. Një profesor i gjermanishtes në shkollë të mesme. Ishte shumë serioz dhe po dhe kishte humor të paparë në të njëjtën kohë. Ishte beqar dhe mbaj mend qe vajzat e klasës e ngcmonin shumë për këtë fakt.

Cili nga theksat e shqipes të pëlqen më shumë?
Më pëlqen gegnishtja shumë.

Çfarë doje të bëheshe kur ishe i vogël?

Thjesht doja të bëhesha dhe e dija që kjo do të ndodhte. Besoja se do të bëja diçka ndryshe dhe Drinit të atëhershëm i them se ia dola.

Fëmijët që lindin sot, do rriten më mirë a më keq se ne?

Më mirë. Kanë më shumë informacion dhe aftësi për ta menaxhuar atë. Dhe më e rëndësishmja: kanë mundësi të gjejnë veten dhe talentin e tyre. Janë pa komplekse dhe kanë para vetes një botë që ne nuk e kishim.

Cilin shqiptar të famshëm  gjallë ose vdekur, që nuk ke takuar që ke shumë dëshirë ta takosh?

Pyetje shumë e bukur. Të madhin Skënderbe.

Barsaleta / shakaja jote e preferuar.

I ndërroj dhe për momentin nuk kam një të tille. Por më pëlqen të luaj me batutat që konsumohen në shoqëri me aktualitetin e këtij vendi, i cili di të jetë qesharak.

Hajt tani të mendohemi për kuptimin e jetës. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s